Ознака: венко филипче

Полиција ќе патролира кај најкритичните здравствени објекти

Министерот за здравство Венко Филипче, го поддржа денешниот протест на здравствените работници, против насилството врз нив. Тој рече дека започнале камапња за враќање на...

Филипче: Од 1. октомври се надминува проблемот со недостиг на лекови

Целосното укинување на квотите за лекови на рецепт почнува на 1. октомври, најави министрот за здравство Венко Филипче, кој потсети дека во август се...

Филипче: Од први октомври целосно укинување на квотите за лекови на...

Целосното укинување на квотите за лекови на рецепт ќе почне на 1 октомври. Како што најави министерот за здравство, Венко Филипче, во моментот се...

Министерот Филипче ја посети гостиварската болница

Министерот за здравство Венко Филипче, заедно со заменикот министер, Асим Муса денеска го посетија Здравствен дом Гостивар и се сретнаа со директорот д-р Сунај...

Се имплементира специјализацијата по семејна медицина

Од вчера специјалистите по семејна медицина можат да ги трансформираат своите ординации по општа медицина во ординации по семејна медицина со што, според очекувањата...

Укинувањето на квотите за лекови ќе важи само за месец август

Од Фондот за здравствено осигурување информираат дека лекови на рецепт може да се подигнат во аптеките со идентификување со лична карта или пасош. Доколку...

Квотите за лекови се укинуваат во туристичките места

Министерот за здравство, Венко Филипче, информираше дека за месец август ќе бидат укинати квотите во аптеките во регионите на Охрид, Струга, Дојран, околината на...

Специјалистите ќе ротираат низ болниците во внатрешноста

Министерот за здравство Венко Филипче на вчерашната прес-конференција ја информира јавноста дека проблемот со недостиг од специјалисти во здравствените домови во внатрешноста на земјава...

Со новите законски измени се менуваат условите за работа на докторите

Со најновите измени на Законот за здравствената заштита се менуваат условите за работа на докторите и се елиминираат пречките за кои фелата со години...

Здружението на лица со спинална мускулна атрофија побара од Филипче конкретен...

Здружението на лица со спинална мускулна атрофија (СТОП СМА) денеска по инсистирање на министерот за здравство, Венко Филипче, ја откажа прес-конференцијата на која што...