Ознака: венко филипче

Филипче: Славите да се одбележат само со најблиските и без групирања

Министерот за здравство Венко Филипче апелира славите и празниците кои се пред нас, годинава да ги прославиме само со најблиските и да нема групирања...

Интерните клиники се ставаат во функција на лекување и ковид пациенти

Министерот за здравство, Венко Филипче, утрово се сретна со директорот на Клиниката за пулмологија и алергологија, -р Дејан Докиќ, како и со дел од...

Филипче: Засега не треба да се прават дополнителни рестрикции

Засега не треба да се прават дополнителни рестрикции, истакна министерот за здравство, Венко Филипче. Тој на денешната прес-конференција моменталната ситуација ја оцени како крајно сериозна,...

Вакцинацијата против сезонски грип почнува во вторник

Пристигнати се сите вакцини за грип, а за време на викендот ќе се направи дистрибуција, информираше министерот за здравство, Венко Филипче. - Спремни се пунктовите...

Целата зграда за Интерни клиники ќе биде наменета за пациенти со...

Целата зграда за Интерни клиники ќе биде наменета за пациенти со ковид-19, откако Инфективната и модуларната болница целосно се исполнија, соопшти министерот за здравство...

Филипче: Трансплантацијата е зрак на надеж

Министерот за здравство, Венко Филипче, вчера учествуваше на панел-дискусија на тема „Органодарителство – состојба и предизвици“, во организација на сопругата на претседателот, Елизабета Ѓоргиевска....

Филипче: Аплициравме за вакцини против ковид-19 преку ковакс-системот

Министерот за здравство Венко Филипче рече дека Македонија аплицирала преку т.н. ковакс-систем за вакцини против ковид-19, во текот на вчерашното гостување во емисијата „Само...

Филипче: Засега нема потреба од полициски час

Венко Филипче во вечерашното гостување во емисијата „Само вистина“ на телевизија Канал 5, рече дека постојните мерки против ковид-19 се добро димензионирани и дека...

Ќе биде предложено кафеаните да работат до 21 часот

Комисијата за заразни болести планира да предложи мерка според која кафеаните, кафулињата и останатите угостителски објекти ќе работат до 21 часот, со цел за...

Филипче: Заштитната маска штити од ковид-19, настинки и од аерозагадувањето

Министерот за здравство Венко Филипче во вчерашното гостување во вестите на телевизија Сител објасни зошто се препорачува заштитна маска на отворено. Тој изјави дека...