16 C
Skopje
19.10.2020 - 18:13

Ознака: венко филипче

Филипче: Креираме фер општество за сите млади лекари да ги вклучиме...

Фокусот на Министерство за здравство по завршување на проценките од скенирањето на примарната, секундарната и терцијарната здравствена заштита, ќе биде кон инвестирање во човечки...

Филипче: Нема начелно зголемување на бројот на заболени од морбили, а...

Секојдневно има пет шест новозаболени од морбили, дел од нив се пуштаат на домашно лекување, а дел се задржуваат на лекување во Клиниката за...

Вработување на младите лекари и зголемување на платите во јавно здравство

Министерството за здравство соопшти дека по завршувањето на студиите на Медицинскиот факултет студентите ќе добијат можност за практична работа во здравствените домови во Република...

Се вложуваат напори за помош на повредените што се во тешка...

На Клиниката за анестезија, реанимација и интензивно лекување (КАРИЛ) се сместени четворица пациенти со сериозни повреди од сообраќајната несреќа кај селото Ласкарци, а вчеравечер...

Повеќемина повредени уште се во критична состојба

Десетмина од повредените во завчерашната сообраќајната несреќа кога автобус се преврте на автопатот Скопје-Тетово, се во тешка здравствена состојба, а двајца во критична. Министерот...

Филипче ги посети повредените, седуммина во критична состојба

Министерот за здравство Венко Филипче изутринава ги посети повредените пациенти во вчерашната сообраќајна несреќа, што се случи на автопатот Скопје-Тетово и во која починаа...

Во Институтот за судска медицина се идентификуваат телата на загинатите

Министерот за здравство Венко Филипче од Градската општа болница „8 Септември“ вечерва замина на Институтот за судска медицина каде треба да бидат идентификувани лицата...

Штипската болница треба да биде готова до 2020

Министерот за здравство Венко Филипче денеска соопшти дека болницата во Штип продолжува да се гради и треба да биде завршена во 2020 година. – Добивме...

Филипче: Се разгледува модел со кој новиот клинички центар би се...

За изградбата на новиот клинички центар во општина Ѓорче Петров се разгледува можноста да се избере пакет на готов проект со изведба со што тој ќе...

Филипче: Рокот и квалитетот на вакцините е добар, казна за веледрогеријата...

Oфицијалните претставници на компанијата „Глаксо Смит Клајн“, имаа увид во самата вакцина, пакувањето и рокот. Не уверија дека тоа е нивен производ, дека рокот...