Ознака: венко филипче

Капацитетите на Инфективна се исполнети, во функција се става модуларната болница

Капацитетите на Инфективната клиника се исполнети и од синоќа во функција е ставена модуларната болница поставена во близина на клиничката зграда, објави „360 степени“...

Најавено отворање на Банка за ткива и коски до крајот на...

Министерот за здравство Венко Филипче и националната координаторка за трансплантација д-р Маја Мојсова Мијовска, денеска одржаа прес-конференција, по повод одбележувањето на Европскиот ден на...

Филипче: Доктори си одат од државната клиника, изморени од борбата со...

Изморени од борбата со ковид-19, доктори си одат или најавуваат заминување од државната клиника, кажа министерот за здравство Венко Филипче, одговарајќи на новинарско прашање...

Доколку не се почитуваат мерките, можно е да се воведе полициски...

Министерот за здравство Венко Филипче во вечерашните вести на Канал 5 напомена дека болничките капацитети се пополнуваат и дека лекарите се под притисок. Тој...

Филипче: Заборавањето на основните мерки за заштита може да биде фатално

Заборавив веќе не е оправдување. Заборавањето на основните мерки за заштита може да биде фатално. Не забораваш клучеви, телефон и пари? Не заборавај маска,...

Не се планира полициски час, но можни се поригорозни мерки

Министерот за здравство Венко Филипче на денешната прес-конференција рече постои можност за воведување на поригорозни мерки како што се ограничување на движење на граѓаните,...

Регистриран нов дневен рекорд од 364 заразени

Министерот за здравство, Венко Филипче на денешната прес-конференција информира дека се регистрирани 364 нови случаи на ковид-19 во земјава. Филипче, соопшти дека заедно со Комисијата...

Филипче: Би излегле ли на дожд без чадор?

Нов начин на живот значи нови навики. Да ги почитуваме мерките за заштита и да сфатиме дека веќе се дел од нашето секојдневие, напиша...

Филипче: Влегуваме во очекуваниот есенски бран, да го поминеме заедно со...

Со денешната повторна висока бројка на новозаболени, станува јасно дека влегуваме во очекуваниот есенски бран. Иако, многумина не веруваа во најавите дека тој ќе...

Филипче: Инфективните одделенија беа преполни пред две-три недели

Министерот за здравство Венко Филипче, денеска изјави дека порастот на новозаразените од ковид-19 се должи на непочитувањето на мерките. - Ние бевме свесни дека доаѓа...