Ознака: венко филипче

Филипче најави разгледување на можноста угостителите да работат и до 23...

Министерот за здравство Венко Филипче најави дека рестораните и кафулињата од 21 јануари повторно ќе работат до 21 часот, истакнувајќи дека епидемиолошката слика во...

Филипче советува „ивермектин“ да се зема исклучиво по препорака на матичен...

Министерот за здравство Венко Филипче истакна дека лекот „ивермектин“ е пристигнат  во Македонија и е достапен низ аптеките. - Овој лек е ефикасен за ковид-19...

Филипче најави дека 1,2 милиони граѓани ќе бидат вакцинирани против коронавирус

Милион и двесте илјади граѓани ќе бидат вакцинирани со против ковид-19 најави министерот за здравство Венко Филипче. - Вчера стигна писмото за најава од страна...

Филипче: Новогодишната ноќ помина мирно, граѓаните ги почитувале мерките

Министерот за здравство Венко Филипче информираше дека новогодишната ноќ помина мирно за дежурните екипи споредбено со претходните години. Во Ургентниот хируршки центар извршени се десетина...

Филипче: Вакцината е најсилното оружје во борбата со вирусот

Влегуваме во новата година посилни и помудри, со верба дека оваа 2021 година ќе биде многу подобра од претходната. Со вакцината која влева надеж...

И со вакцината, вирусот нема да си замине

ВЕНКО ФИЛИПЧЕ, МИНИСТЕР ЗА ЗДРАВСТВО Министерот за здравство Венко Филипче изминатата година беше најекспонираната личност во јавноста. Анкетите сѐ уште покажуваат дека тој е политичарот...

Филипче: Руската вакцина ни ја понудија кога не беа завршени процедурите...

Министерот за здравство, Венко Филипче, на денешната собраниска седница за пратенички прашања рече дека пред неколку месеци добил понуда од рускиот амбасадор во земјата,...

Филипче: Во февруари ги добиваме првите дози на вакцината од „Фајзер“

Република Северна Македонија во февруари ги добива првите дози на „Фајзер“ вакцината, соопшти на социјалните мрежи, министерот за здравство Венко Филипче. - Денеска попладне е...

Филипче ја навести можноста вакцините да стигнат и пред март

Имунизацијата останува еден од најсериозните инструменти за сузбивање на вирусот и сите вакцини се апсолутно безбедни, порача министерот за здравство Венко Филипче, одговарајќи на...

Бугарија ќе донира дел од своите вакцини на Македонија

Бугарија од своите вакцини дел ќе донира и за Република Северна Македонија. Оваа криза ја поттикна и солидарноста, покажа и докажа дека само заеднички...