9.8 C
Skopje
24.10.2021 - 8:49

Ознака: венко филипче

Филипче: Повеќе нема пациент со карцином на дојка за кој не...

Министерот за здравство Венко Филипче, учествуваше на XIV Национална конференција за рак на дојка, за одбележување на месецот за борба против оваа болест. Тој...

Филипче: Почна постапката за набавка на сензори за дијабетес, во првата...

Кога ја прочитав вчерашна сторија за 16 - годишната Миа која има дијабетес веднаш ја исконтактирав и ја поканив да се сретнеме. Миа и...

Филипче апелира родителите да го прифатат скринингот на децата

Од утре ќе почне барањето согласност од родителите за спроведување тестирање на учениците за коронавирус, најави министерот за здравство Венко Филипче. Тој кажа дека...

Успешно изведена шестата трансплантација на срце, пациентот заздравува

Успешно беше извршена шестата трансплантација на срце во Македонија. Донор на срцето била млада девојка на која ѝ била дијагностицирана мозочна смрт во вторникот....

ВМРО-ДПМНЕ бара итна собраниска седница за разрешување на Филипче и Хасани

Пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ поднесува иницијатива за свикување на итна седница на Собранието за разрешување на министерот за здравство Венко Филипче и разрешување на...

Заев не ги прифати оставките на Филипче и Хасани

Премиерот, Зоран Заев, попладнево одржа прес-конференција на платото пред Владата, откако претходно беше објавен извештајот од извршеното вештачење на траги од пожарот во модуларната...

Филипче: Трета доза можат да примат сите без разлика на возраста...

Препораката од Комитетот за имунизација е покрај повозрасните категории граѓани над 60 години, трета доза на вакцина да добијат и кои било други граѓани...

Филипче: Почнува вакцинацијата со трета доза

Од утре, граѓаните кои имаат над 60 години, здравствените работници и лицата со имунолошки болести, со потврда ќе можат да примат трета доза против...

Филипче: Пристигнаа 110.612 вакцини од „Фајзер“, вакцинацијата е единствен начин да...

Пристигнаа 110.612 вакцини од производителот „Фајзер“/„Бионтек“, објави на социјалните мрежи министерот Венко Филипче. Како што посочува тој, пристигнатите вакцини, за кои има голем интерес кај...

Филипче: Без модуларните болници, ќе ни се случеше италијанското сценарио

Моделот на модуларни болници е модел без кој не само нашата држава туку ниедна земја немаше да може да ја менаџира кризата, изјави министерот...