Ознака: венецуела

ЕУ: Изборите во Венецуела не ги исполнија стандардите

Изборите во Венецуела, на кои Николас Мадуро освои нов шестгодишен претседателски мандат, не ги исполнија меѓународните стандарди, соопшти денеска Европската унија и порача дека...

Мадуро реизбран за претседател на Венецуела

Досегашниот претседател на Венецуела, Николас Мадуро е победник на завчерашните претседателски избори во оваа јужноамериканска држава. Според првите официјални податоци, Мадуро добил 5,8 милиони...

Мадуро победи на претседателските избори во Венецуела

Победник на претседателските избори во Венецуела е досегашниот претседател на Венецуела, Николас Мадуро. Според официјалните податоци, Мадуро добил 5,8 милиони гласови, а неговиот главен...

Годишната инфлација во Венецуела изнесува 13.799 проценти

Инфлацијата во Венецуела на годишно ниво во април годинава достигна 13.779 проценти, се посочува во извештајот на венецуелскиот Парламент, единствена институција, која е под...

Во Венецуела повторно расте цената на нафтата

Во пресрет на одлуката на САД за враќање на санкциите кон Иран и продолжување на економската криза во Венецуела, цената на нафтата повторно расте...

Инфлацијата во Венецуела ја урна берзата

  Инфлацијата во Венецуела достигна толку високо ниво што ја урна берзата, пренесуваат светските медиуми. Регулаторите треба да најдат начин да „отстранат“ три нули од цените...

СЗО: Маларијата зема замав во Венецуела

Маларија брзо се шири во Венецуела, каде има 406.000 случаи во 2017 година, што е за 69 отсто повеќе отколку претходната година, соопшти Светската...

Вкупно 68 лица загинаа во немири и пожар во венецуелска...

Вкупно 68 лица загинаа во немири и пожар кои избувнале во келиите на полициска станица во централниот венецуелски град Валенсија. Полицијата со солзавец ги растерала...