Ознака: венецуела

САД спречија два танкерa со иранска нафта да стигнат до Венецуела

Американската администрација успеа да спречи два танкери кои пренесувале иранска нафта кон Венецуела, објави „Фокс њуз“. Според наводите на тој медиум, во прашање се...

Венецуела испрати ловци во одбрана на иранските танкери

Иранските танкери кои пловат кон Венецуела, се најдоа под заштита на ловци Су-30 и Ф-16. Снимка од летот е објавен на Твитер. https://twitter.com/ConflictsW/status/1264937426730041344?ref_src=twsrc%5Etfw%7Ctwcamp%5Etweetembed%7Ctwterm%5E1264937426730041344%7Ctwgr%5E&ref_url=https%3A%2F%2Fmakfax.com.mk%2Fsvet%2Fd0b2d0b8d0b4d0b5d0be-d0b2d0b5d0bdd0b5d186d183d0b5d0bbd0b0-d0b8d181d0bfd180d0b0d182d0b8-d0bbd0bed0b2d186d0b8-d0b2d0be-d0bed0b4d0b1d180%2F На снимката се...

Венецуела го слави пристигнувањето на иранските танкери, наспроти санкциите

Испораката претставува продлабочување на врските меѓу двете држави кои се под американски санкции Танкерот наречен „Форчун“ пристигна во Венецуела од Иран. Тоа е првиот од...

САД ја блокираа руската нацрт-изјава за поддршка од Советот за безбедност...

САД ја блокираа нацрт-изјавата од Русија во која се осудува тероризмот и се изразува поддршка за суверенитетот на Венецуела во Советот за безбедност на...

Венецуелската војска ќе ги придружува иранските танкери кон Каракас

Каракас ќе испрати бродови и авиони да ги придружуваат петте ирански танкери, за кои се вели дека се натоварени со околу 1,5 милиони барели...

Венецуела почна правна битка за своето злато во Банката на Англија

Венецуела почна правна битка за пристап до златото вредно милијарда долари чувано во Банката на Англија. Венецуела тврди дека парите ѝ се потребни за...

Иран испратил пет танкери во Венецуела среде американската економска блокада

Пет ирански танкери со нафта наводно пловат кон Венецуела и носат гориво за оваа латиноамериканската држава, објави „Ал-Маздар њуз“, повикувајќи се на информации од...

Венецуела побара итна седница на СБ на ОН за упадот на...

Венецуела побара Советот за безбедност на ОН да одржи итен состанок за да разговара за наводниот упад на платениците за кој Каракас тврди дека...

Мадуро: Уапсивме уште тројца платеници за обидот за инвазија

Уште тројца „платеници” се уапсени во саботата во рамки на истрагата за тајната мисија на која наводно целта ѝ била да го соборат од...

Каде затаи заговорот за соборување на Мадуро

Поранешниот припадник на морнаричките „Фоки“ за „Фајненшел тајмс“ порача дека планот бил „недоволно подготвен“ и „несоодветен“ Автори: Катрина Менсон и Гидеон Лонг Фајненшел тајмс Нивен лидер беше...