Ознака: венецуела

Мадуро и Гваидо ја почнаа битката за венецуелското злато во Лондон

Претседателот на Венецуела Николас Мадуро и неговиот противник поддржан од Западот, Хуан Гваидо, почнаа борба за државните златни резерви вредни над милијарда долари кои...

Мадуро: Должен сум да го посетам Иран за да се заблагодарам...

Претседателот на Венецуела, Николас Мадуро, најави дека во блиска иднина ќе го посети Иран за да разговара за потпишување билатерални договори за соработка што...

Пркосот на Иран и Венецуела претставува порака за САД

Иран соопшти дека ќе продолжи да испраќа нафта во Венецуела, ако Каракас побара уште залихи, наспроти критиките од САД во врска со трговијата помеѓу...

Четвртиот ирански танкер со нафта стигна до бреговите на Венецуела

Носејќи стотици барели нафта, танкер под иранско знаме влегол во водите на Венецуела, потврди морнарицата на оваа јужноамериканската земја неколку дена откако други три...

САД спречија два танкерa со иранска нафта да стигнат до Венецуела

Американската администрација успеа да спречи два танкери кои пренесувале иранска нафта кон Венецуела, објави „Фокс њуз“. Според наводите на тој медиум, во прашање се...

Венецуела испрати ловци во одбрана на иранските танкери

Иранските танкери кои пловат кон Венецуела, се најдоа под заштита на ловци Су-30 и Ф-16. Снимка од летот е објавен на Твитер. https://twitter.com/ConflictsW/status/1264937426730041344?ref_src=twsrc%5Etfw%7Ctwcamp%5Etweetembed%7Ctwterm%5E1264937426730041344%7Ctwgr%5E&ref_url=https%3A%2F%2Fmakfax.com.mk%2Fsvet%2Fd0b2d0b8d0b4d0b5d0be-d0b2d0b5d0bdd0b5d186d183d0b5d0bbd0b0-d0b8d181d0bfd180d0b0d182d0b8-d0bbd0bed0b2d186d0b8-d0b2d0be-d0bed0b4d0b1d180%2F На снимката се...

Венецуела го слави пристигнувањето на иранските танкери, наспроти санкциите

Испораката претставува продлабочување на врските меѓу двете држави кои се под американски санкции Танкерот наречен „Форчун“ пристигна во Венецуела од Иран. Тоа е првиот од...

САД ја блокираа руската нацрт-изјава за поддршка од Советот за безбедност...

САД ја блокираа нацрт-изјавата од Русија во која се осудува тероризмот и се изразува поддршка за суверенитетот на Венецуела во Советот за безбедност на...

Венецуелската војска ќе ги придружува иранските танкери кон Каракас

Каракас ќе испрати бродови и авиони да ги придружуваат петте ирански танкери, за кои се вели дека се натоварени со околу 1,5 милиони барели...

Венецуела почна правна битка за своето злато во Банката на Англија

Венецуела почна правна битка за пристап до златото вредно милијарда долари чувано во Банката на Англија. Венецуела тврди дека парите ѝ се потребни за...