15 C
Skopje
25.9.2018 - 13:43

Ознака: венецуела

Држави од Јужна Америка бараат решение за венецуелската бегалска криза

Дванаесет држави од Јужна Америка денеска и утре се собираат во еквадорскиот главен град Кито за разгледување решенија за венецуелската бегалска криза. Средбата е по...

Борбата на Венецуела против хиперинфлацијата

Дали пакетот со итни мерки на претседателот Николас Мадуро за решавање на проблемот со високата инфлација е однапред осуден на пропаст? Лери Елиот Државите што се...

Егзодусот од Венецуела достига критична точка

Егзодусот на мигрантите од Венецуела ја достига критичната точка, што може да се спореди со настаните поврзани со мигрантите на Медитеранот. Сè поголем број луѓе...

ОН: Еквадор и Перу да го олеснат влезот за бегалците од...

Канцеларијата на Обединети нации за бегалци и мигранти апелира до јужноамериканските држави да го олеснат влезот за луѓето од Венецуела, која се соочува со...

Новата валута на Венецуела загуби 96 проценти од вредноста преку ноќ

Централната банка на Венецуела вчера го објави новиот курс на валутата, според кој боливарот загубил дури 96 проценти од својата вредност во однос на...

Венецуела во справување со инфлацијата брише пет нули од домашната валута

Новите банкноти на венецуелската валута боливар од вчера се во оптек, а шефот на државата Николас Мадуро проценува дека новата мерка е „100 отсто...

ОН: Над два милиона луѓе ја напуштија Венецуела поради недостиг на...

Околу 2,3 милиони Венецуелци ја напуштија земјата погодена од политичка и хуманитарна криза поради недостиг на прехранбени производи и лекови, изјави портпаролот на Обединети...

Еквадор објави вонредна состојба во дел од земјата поради наплив на...

Еквадор вчера објави вонредна состојба во три од нејзините провинции поради приливот на венецуелски мигранти, кои влегуваат во земјата преку северната граница со Колумбија. Во...

Атентат со дронови врз претседателот на Венецуела?

Мадуро тврди дека преживеал атентат со експлозивни дронови, а за нападот ги обвини опозицијата, Колумбија и САД. Пожарникари од местото на настанот, пак, тврдат...

Апсења во Венецуела по атентатот врз Мадуро

Властите во Венецуела уапсија 11 новинари по атентатот врз претседателот Николас Мадуро, соопшти Националниот синдикат на работници во печатот. - Единаесет новинари и соработници во...