16.8 C
Skopje
20.6.2021 - 10:03

Ознака: Венеција

Отворен македонскиот павилјон на Биеналето на архитектурата во Венеција

Со претставување на проектот „Сега“ на бирото за проектирање БИНА, во палатата „Зорци“, седиштето на УНЕСКО во Венеција, и официјално е отворен македонскиот павилјон...

Гламур и маски на црвениот тепих во Венеција

Заштитните протоколи за ковид-19 немаа влијание врз гламурот на холивудските ѕвезди, и покрај тоа што актерите со маски на лицата прошетаа на црвениот тепих...

Венеција е подготвена за првиот филмски фестивал во корона-ерата

Фестивалот во Венеција вообичаено беше прво место каде доаѓаа многу sвезди и филмаџии на патот до доделување на „оскарите“. Вообичаено, Џорџ Клуни, Бред Пит,...

По три месеци Венеција отворена за туристи

По три месеци карантин, Италија почна постепено да ги отвора своите граници, а Венеција ги прими првите туристи. Фотографиите објавени од „Гардијан“ покажуваат туристи во...

Шанса за бесплатен пат во Венеција за македонските филмофили

Филмофилите од осум европски земји, меѓу кои, покрај Србија, Босна и Херцеговина од регионот, се најде и Македонија, имаат можност бесплатно да го посетат...

Филмскиот фестивал во Венеција сепак ќе се одржи наесен

Италијанските власти ја потврдија информацијата дека филмскиот фестивал во Венеција ќе се одржи наесен оваа година, како што беше претходно планирано, пренесува „Вараети“. Лука Заја,...

Медуза ги посети чистите канали на Венеција

https://www.youtube.com/watch?v=-ZTNzDulq0Y   Медуза беше забележана како плива во невообичаено чистите канали во Венеција откако карантинот и социјалното дистанцирање за заштита од коронавирусот значително го намали сообраќајот...

Природата продолжува со животот

Додека светот сè уште се бори со коронавирусот, пандемијата донесе и некои неочекувани појави. Во Венеција, која е затворена за посетители, како и остатокот...

Авионските патници од Милано и Венеција ќе пополнуваат прашалник

Патниците што во земјвата доаѓаат со авиокомапнијата „Визер“ од Милано и Венеција уште во авион ќе пополнуваат прашалник со податоци за нивно полесно лоцирање...

Проектот „Сега“ на Изложбата на архитектурата во Венеција

Министерството за култура информира дека комисијата во состав: Трајче Блажевски, Имер Бајрами, Џемил Бектович, Агрон Салиу и Александар Андовски, ги разгледа пристигнатите пријави на...