Ознака: „Вембли“

Завршницата на ЕП 2020 пред повеќе од 60.000 гледачи

ФУДБАЛ Повеќе од 60.000 гледачи ќе може да присуствуваат на полуфиналињата и на финалето на Европското првенство, на стадионот „Вембли“, објави Европската фудбалска унија (УЕФА)...

Тинејџерски рекорди на Белингам и на Гвардиол

Англија ја совлада Хрватска со 1-0 на стадионот „Вембли“ пред 18.500 гледачи во меч од 1-то коло на фудбалското Европско првенство (ЕП), со што...

„Вембли“ ќе биде еден од неутралните стадиони?

Иако првично не беше во комбинација за еден од неутралните стадиони за доигрување на преостанатите 92 меча сезонава во Премиер-лигата, како предлог од Фудбалската...

„Вембли“ е осум пати помал од интересот за билети за финалето...

УЕФА соопшти дека интересот за натпреварите на ЕП 2020 е двојно поголем од истата фаза за ЕП 2016, односно дека примила околу 28,3 милиони...

Камери со висока резолуција на „Вембли“ против навредувачите

Фудбалската асоцијација (ФА) на Англија на стадионот „Вембли“ ќе инсталира камери со висока резолуција за да го спречи дискриминаторското однесување на навивачите на мечевите...

Финале на Лигата на шампионите само на најголемите стадиони?

Според податоците во Европа, има седум стадиони во шест земји со капацитет од барем 80.000 места, како и уште два на кои не се...

Манчестер сити најдoбар и во ФА-купот

За Сити, кој во финалето на „Вембли“ го декласира Вотфорд, 6-0, ова беше трет трофеј сезонава, по титулата во Премиер-лигата и триумфот во Лига-купот Феноменалната...

Дерби и Астон вила ќе го играат најскапиот меч сезонава

Победникот во овој меч на „Вембли“ на 27 мај ќе се пласира во Премиер-лигата и ќе заработи над 200 милиони евра Дерби каунти и Астон...

ФА ќе потроши 500.000 фунти за нов терен на „Вембли“

Фудбалската асоцијација на Англија (ФА) се обврза спрема Европската фудбалска унија (УЕФА) дека ќе инсталира целосно нов терен на стадионот „Вембли“ за завршните натпревари...

Тотенхем останува на Вембли, отворањето на новиот стадион одложено за 2019...

Отворањето на новиот стадион на Тотенхем е одложено за 2019 година, а клубот дотогаш како домаќин ќе продолжи да игра на Вембли. Иако отворањето на...