Ознака: Велс

Пораст на бројот на жртви во Велика Британија

Велика Британија пријавила 439 починати од коронавирус во изминатите 24 часа, додека регистрирани се 3.802 нови случаи. Вкупниот број на починати во Британија сега изнесува...

Со милијарда фунти против загадениот воздух

Велс се соочува со криза со загаден воздух за чие надминување се потребни милијарда фунти, тврди Единствената британската добротворна фондација која се грижи за...

Митолошките суштества од Велс

Колет Елис од Велс веќе четири години подготвува книга со митолошки суштества. „Велшки чудовишта и ѕверови“ е илустриран компендиум посветен на митолошките суштества од...

Двајца учесници починаа на маратон во Велс

Две лица кои трчаа на полумаратонот во Кардиф, Велс, починаа по завршувањето на трката, соопшти организаторот на „Трчај за Велс“. Според англиските медиуми смртта кај...

Убедливи 5:0 за Шкендија

Тетовци вечерва на „Филип Втори“ во Скопје го надиграа ТНС со убедливи 5:0 со што практично си обезбедија пласман во второто коло од квалификациите...