8.9 C
Skopje
20.3.2019 - 21:13

Ознака: велосипед

Кратка историја на осаменоста

Бројот на луѓето околу тебе не ти гарантира дека не си осамен. Кога е човек вистински осамен, тој всушност, и да влезе во толпа,...

Италијанскиот град Бари ќе им плати на своите граѓани ако дојдат...

Градот Бари е прв во Италија, кој ќе им плаќа на граѓаните да одат на работа со велосипед. Градоначалникот на Бари Антонио Декаро планира да...

Ване од Велес возеше велосипед до Брисел

Педесет и седумгодишниот Ване Михајловски на 5 септември замина од Велес за Брисел на велосипед, каде беше пречекан од амбасадорот на Република Македонија при...

Тешко повредено 9-годишно дете не велосипед

Во неготинското село Курија вчера околу 18 часот автомобил удрил во 9-годишно дете на велосипед. -Патничко моторно возило „Фолксваген Шаран“ со кавадаречки регистерски таблици управувано...

Скопјанец прободен со нож додека возел велосипед

Скопјанецот А.Ш.(32) синоќа, околу 19 часот, со нож бил прободен во грб од лицето А.С. од Скопје на булеварот „8-ми Септември“. Како што соопшти денеска МВР, А.Ш. синоќа, во 21:30 часот,...

Тринаесет дена на велосипед без негативни мисли во главата

„Норт Kејп 4.000“ е маратонска велосипедска трка што поминува низ 11 држави, а Талевски ја извози за 12 дена 17 часа и 30 минути Македонскиот...

Релјеф со човек на велосипед во храм стар 2.000 години

Познато е дека велосипедот е измислен во 19. век. Меѓутоа, на ѕид од храмот Панчаварнасвами во јужна Индија, стар 2.000 години, е откриено уметничко дело што прикажува...

Фрум за Тур тренира во Ј. Африка, другите на Канарските Острови

Фрум, кој настапува под британско знаме, е роден во Кенија, се школувал во Јоханесбург, каде што често се враќа да тренира, во „базата“ во...

„Канондејл“ го има најбрзиот велосипед на светот и чини 11.000 долари

Американската фирма за производство на велосипеди, „Канондејл“ пред неколку дена го претстави новиот модел „систем-сикс“, кој чини 11.000 долари. Во „Канондејл“ тврдат дека хипераеродинамичниот...

Велосипед со цветен аранжман

Малкумина од скопските газди сакаат да издвојат дел од парите што ги заработуваат, за да го облагородат јавниот простор пред своите дуќани, кафеани или...