Ознака: велосипедска трка

Вуелта без изразити фаворити

Во отсуство на многу врвни возачи, прогнозата е дека победникот ќе биде од шпанското говорно подрачје Од денеска до 15 септември ќе се вози 74-та...

Велосипедистите се сиромаси во споредба со фудбалерите и со тенисерите

Вкупниот награден фонд на Тур годинава изнесува 2,29 милиони евра, од кои победникот добива 500.000 евра, кои по традиција тој ги дели со колегите...

Највисокиот Тур досега ќе ги слави Меркс и жолтата маичка

Годинашната 106-та трка, со пет планински финиши, од кои три на над 2.000 метри, ќе почне в сабота во Брисел, по повод 50 години...

Конти води пред Роглич, но Алпите ќе го дадат победникот на...

На половината од 102-то издание на велосипедската трка Џиро д’Италија (по 10 извозени етапи од вкупно 21), во генералниот поредок води Италијанецот Валерио Конти...

Почнува Вуелта, но без Фрум и Контадор

Третата годинашна гран-тур велосипедска трка (по Џиро д’Италија и Тур де Франс), 73-та Ла Вуелта, или Околу Шпанија, ќе стартува денеска од Малага, 25...

Томас или Фрум, кого ќе го избере Скај?

Томас и Фрум од Скај се на првите две позиции, пред Холанѓанецот Думулан, а главното прашање на неколку етапи до крајот е дали Скај...

На Тур во минатото се пиело и се пушело!

Франција е во фокусот на вниманието на светската спортска јавност, по светската фудбалска титула, сега во полн ек е традиционалната 105-та по ред (првата...