Ознака: велосипеди

Ниту синџири не ги спасуваат велосипедите од кражба

Меѓу скопјани се зборува дека нема некој што имал во животот велосипед а да не му се случило да му биде украден. Граѓаните разочарано...

Повеќе од три илјади граѓани аплицираа за субвенции за велосипеди

Градот Скопје ги информира граѓаните дека денеска го затвора јавниот повик за субвенционирање на купувањето велосипеди за 2019 година, бидејќи се исцрпени предвидените финансиски...

Прва велосипедска тура- „Кичево на велосипед“

Викендов, иницијативата „Кичево на велосипед“ ја имаше премиерната реализација, на првата велосипедска тура на релација Кичево-село Свињиште и назад, на која зедоа учество повеќе...

Град Скопје потсетува за искористување на субвенциите за велосипеди

Градот Скопје ги потсетува граѓаните дека може да ги искористат субвенциите за купување велосипед и да надоместат дел од трошоците направени при набавката на...

Велосипедистите на тест за снаодливост низ градот

Велосипедските патеки често се користат како паркинг-места и се исполнети со автомобили, а по улиците велосипедистите се изложени на голема опасност поради лошите услови...

Јавен повик за субвенции за набавка на велосипеди

Со цел да го стимулира користењето велосипеди, Град Скопје распиша јавен повик за надоместување на дел од трошоците на граѓаните за купување велосипед. Со јавниот...

Велосипедистите создаваат нераскинлива врска со своите велосипеди

Студентка од Универзитетот за агрикултура, живот и животна средина во Алберта, Канада, направи истражување и откри дека идентитетот на луѓето е длабоко и силно...

Четири деца загинаа на велосипед во Холандија

Четири деца загинаа, а најмалку една жена е повредена кога воз удри во товарен велосипед во Холандија, јавуваат холандските медиуми. Товарниот велосипед е популарен во...

Во чест на Тоше кавадарчани со велосипеди од Нова Градишка до...

Група кавадарчани денеска стартуваше со велосипедска тура „Од срце за Тоше”. Со велосипеди тргнаа од Нова Градишка, каде што загина македонскиот пејач и ќе...

Изнајмувањето велосипеди во мирување

Граѓаните на главниот град сѐ почесто се одлучуваат да го користат велосипедот како алтернативно или главно превозно средство, за да го избегнат градскиот метеж....