10.8 C
Skopje
18.10.2021 - 0:54

Ознака: велосипедисти

Град Скопје ќе отстранува билборди за пешаците и велосипедистите да имаат...

Градот Скопје почнува акција за ослободување на јавниот простор во време на корона и се придружува на семејството европски и светски градови кои за...

Ван Авермет најбрз на својот собен велосипед на виртуелната трка околу...

Познатата белгиска велосипедска трка околу Фландрија, која беше одложена поради пандемијата на коронавирусот, се одржа во виртуелна верзија, така што 12 велосипедисти возеа во...

Нов план, нови маршрути и можности за велосипедистите

Новиот предлог-план на градот Скопје предвидува јасна хиерархија на учесниците во сообраќајот во Скопје. Со тоа им се дава приоритет на потребите на пешаците,...

Пешаци и велосипедисти со страв поминуваат по мостот „Обединети нации“

Опасност ги демне тие што не знаат дека на патеката на мостот во населбата Влае има дупки, а доколку некој не ги забележи може...

Околу 2.000 велосипедисти возеа низ улиците во рамки на караванот „Скопје...

Околу 2.000 луѓе беа пријавени на „Скопје на точак“. Тие ги возеа своите велосипеди на караванот кој се одржува втора година по ред.  „Скопје на...

„НаТочак“: Новите контејнери го отежнуваат движењето на велосипедистите и пешаците

Граѓанската иницијатива „НаТочак“ вчера испрати допис до градските власти со реакција за новонабавените контејнери, чија поставеност, како што велат, е на фреквентни локации во...

Одбојката на ЕП во сенка на словенечките велосипедисти

Добрите игри и резултати на Словенија на одбојкарското ЕП во повеќето домашни медиуми паднаа во втор план и беа во сенка на двајцата фантастични...

Велосипедистите се сиромаси во споредба со фудбалерите и со тенисерите

Вкупниот награден фонд на Тур годинава изнесува 2,29 милиони евра, од кои победникот добива 500.000 евра, кои по традиција тој ги дели со колегите...

Аматерки-велосипедистки возат свој Тур де Франс

На 5 јули, 23 велосипедисти го почнаа 3.460 километри долгото патешествие со 21 етапа, со надеж дека повеќе луѓе ќе почнат да прашуваат: „Зошто...

Младите кавадарчани по петти пат „Сите на велосипед“

Во здраво тело здрав дух На кавадаречките улици деновиве се слеваше река од велосипедисти во рамките на петтото издание на манифестацијата „Сите на велосипед“. Годинава,...