Ознака: велосипедизам

Фрум ќе вози за петта титула на Тур де Франс пред...

ВЕЛОСИПЕДИЗАМ Четирикратниот победник на велосипедската трка Тур де Франс (2013, 2015, 2016 и 2017 година), двапати на шпанската Вуелта (2011, 2017) и еднаш на Џиро...

Почна виртуелното издание на Тур де Франс

ВЕЛОСИПЕДИЗАМ Професионалниот велосипедист Рајан Гибонс е победник на воведната трка на виртуелниот Тур де Франс 2020, од која дел беа и минатогодишниот победник Колумбиецот Еган...

Фрум се подготвува за една од најголемите спортски повратнички приказни

Поминаа 10 месеци откако Фрум доживеа тешка незгода удирајќи во бетонски ѕид со велосипедот при брзина од 54 км на час. Тој е свесен...

Поместен и Тур де Франс, се подготвува нов календар за 2020-та

ВЕЛОСИПЕДИЗАМ Пандемијата на коронавирусот ѝ застана на патот и на најпознатата велосипедска трка во светот Тур де Франс. Француската влада ги откажа сите спортски и...

Македонски велосипедисти првпат ќе возат на највисокиот превој во светот Торонг...

Македонска велосипедска експедиција составена од Лазо Миновски, Сашо Перовски и Ростислав Палагусинец, првпат ќе вози велосипеди на највисокиот превој во светот Торонг Ла (5.416...

На Тур де Франс се користи дозволен допинг?

Велосипедистите користат кетони, кои се дозволени супстанции, но еден од тимовите што не ги користи вели дека нема ефект од нивната употреба Употребата на кетонскиот...

Македонија со 12 спортисти на Европските игри

Знаменосец на свеченото отворање ќе биде младиот боксер Гоце Јанески Македонија на 2. Европски игри (ЕИ) во Минск, Белорусија (21-30 јуни), ќе настапи со 12...

Во Куманово се одржа велосипедска трка “Трофеј 11 Октомври”

Денеска во Куманово во организација на велосипедската федерација на Македонија и ВК Вело-М - Термалифт од Куманово а во чест на празникот 11-ти...

Во чест на Тоше, од Нова Градишка до Крушево на велосипед

Четворица велосипедисти, почитувачи на името и делото на Тоше Проески, денеска пристигнаа во Крушево по повеќе од 900 километри поминати на велосипед во чест...

Томас и Фрум одбија да учествуваат на Турнејата на Шпанија

Победникот на Тур де Франс 2018 година Герент Томас (Велика Британија) нема да учествува во уште една престижна велосипедска обиколка - Турнејата на Шпанија. Натпреварувачот...