Ознака: велосипедизам

Стартот во Будимпешта, финишот во Верона

Покрај Џиро, годинава и другите две гран-тур трки ќе стартуваат во странство, Тур де Франс во Копенхаген, Данска, а шпанската Вуелта во Утрехт, Холандија ВЕЛОСИПЕДИЗАМ...

Борџини победи на калдрмата од Париз до Рубе

ВЕЛОСИПЕДИЗАМ Италијанската велосипедистка Елиза Лонго Борџини (30) победи на еднодневната трка Париз - Рубе, на патеката долга 124,7 км, втора за жени на оваа легендарна...

Тур де Франс в година ќе се вози низ четири земји

Трката, 109-та по ред, ќе почне во Копенхаген, Данска, на 1 јули и ќе заврши во Париз, на Елисејските Полиња, на 24 јули, а...

По 33 години, повторно Тур де Франс за жени

Трката треба да почне во Париз, на 24 јули, на последниот ден од машката трка, а ќе трае до 31 јули, со вкупно осум...

Рекорд на Погачар

ВЕЛОСИПЕДИЗАМ Тадеј Погачар (23) стана првиот велосипедист по 42 години што успеал да победи на Тур де Франс и на Џиро ди Ломбардија во иста...

Погачар ја одбрани титулата во супериорен стил

Погачар, покрај „жолтата маичка“ наменета за победникот во генерален пласман, беше најдобар и во уште две категории, за млад возач до 25 години (бела...

Се најавува нов неизвесен Тур де Франс

ВЕЛОСИПЕДИЗАМ Велшанецот Герент Томас (35) ќе го предводи тимот на Инеос гренадирс на претстојната велосипедска трка, Тур де Франс, на која победи во 2018 година....

„Вело е кога има сѐ“ – Град Скопје со кампања за...

Како една од активностите предвидени со Планот за унапредување на велосипедскиот сообраќај 2019 – 2021, Градот Скопје спроведува кампања за промоција на велосипедскиот сообраќај,...

УЦИ забрани аеродинамична позиција и воведе казни за фрлање отпадоци Правилата...

ВЕЛОСИПЕДИЗАМ Меѓународната велосипедска федерација (УЦИ), откако ја забрани аеродинамичната таканаречена супернавивачка (стуткана) позиција на тркачот на столбот на велосипедот за време на трката во спуст,...

Харт победи на Џиро во досега невидена грантур-трка

Првпат на една грантур-трка двајца возачи имаа исто време пред последната етапа, по што Харт, кој настапот го почна како еден од помошниците на...