36.8 C
Skopje
5.8.2021 - 14:42

Ознака: велосипедизам

Погачар ја одбрани титулата во супериорен стил

Погачар, покрај „жолтата маичка“ наменета за победникот во генерален пласман, беше најдобар и во уште две категории, за млад возач до 25 години (бела...

Се најавува нов неизвесен Тур де Франс

ВЕЛОСИПЕДИЗАМ Велшанецот Герент Томас (35) ќе го предводи тимот на Инеос гренадирс на претстојната велосипедска трка, Тур де Франс, на која победи во 2018 година....

„Вело е кога има сѐ“ – Град Скопје со кампања за...

Како една од активностите предвидени со Планот за унапредување на велосипедскиот сообраќај 2019 – 2021, Градот Скопје спроведува кампања за промоција на велосипедскиот сообраќај,...

УЦИ забрани аеродинамична позиција и воведе казни за фрлање отпадоци Правилата...

ВЕЛОСИПЕДИЗАМ Меѓународната велосипедска федерација (УЦИ), откако ја забрани аеродинамичната таканаречена супернавивачка (стуткана) позиција на тркачот на столбот на велосипедот за време на трката во спуст,...

Харт победи на Џиро во досега невидена грантур-трка

Првпат на една грантур-трка двајца возачи имаа исто време пред последната етапа, по што Харт, кој настапот го почна како еден од помошниците на...

Погачар сензационално победи на Тур де Франс и постави нови стандарди

Погачар (22) стана првиот Словенец победник на Тур и најмлад победник во 111 години долгата историја, по Анри Корне во 1904-та, како и освојувач...

Тур де Франс ќе добие нов првак, се повлече ланскиот победник...

Повлекувањето на Бернал стави крај на доминацијата на тимот Инеос (порано Скај) на најголемата велосипедска трка на светот (седум победи на претходните осум изданија...

По Вуелта, Словенците Роглич и Погачар доминираат и на Тур де...

По 15 етапи, Примож Роглич (30) и Тадеј Погачар (21) се на првите две позиции (40 секунди разлика), со реални шанси да останат на...

Промена на врвот на Тур де Франс поради шише вода во...

На Алафилип му се додадени 20 секунди откако тој зел шише со вода од тимот за поддршка на 17,8 км до целта, а според...

Фрум ќе вози за петта титула на Тур де Франс пред...

ВЕЛОСИПЕДИЗАМ Четирикратниот победник на велосипедската трка Тур де Франс (2013, 2015, 2016 и 2017 година), двапати на шпанската Вуелта (2011, 2017) и еднаш на Џиро...