25.4 C
Skopje
13.5.2021 - 16:09

Ознака: велика британија

Караџиќ ќе биде преместен во друг затвор

Првиот претседател на Република Српска, Радован Караџиќ, кој во моментов се наоѓа во затвор во Хаг, ќе биде префрлен во друг затвор во Велика...

Англија првпат по 14 месеци е без забележани смртни случаи од...

За првпат по 14 месеци не се забележани смртни случаи поврзани со коронавирус во Англија, Шкотска и Северна Ирска. Пермиерот Борис Џонсон потврди дека Англија...

Велика Британија ќе се соочи со предизвик за да ја задржи...

Жолтите плакати на Националната партија на Шкотска (СНП) можат да се забележат низ предградието Саутсајд во Глазгов со цел да се изрази лојалност за...

Велика Британија и Франција ги повлекоа бродовите по спорот околу риболовот

Велика Британија и Франција ги повлекоа бродовите од водите кај островот Џерси во Ла Манш по спорот околу риболовот. Портпаролот на британскиот премиер Борис...

Обединетото Кралство ги призна македонските возачки дозволи

Обединетото Кралство, врз основа на потпишан билатерален договор, ги призна македонските возачки дозволи, а нашите државјани кои престојуваат на територијата на Англија, Велс и...

Велика Британија од 21 јуни ќе ја укине мерката за физичко...

Мерката за физичко растојание во Велика Британија ќе биде укината од 21 јуни, во рамки на плановите сите ресторани, пабови, театри и кина да...

Велика Британија испраќа илјада респиратори во Индија

Велика Британија ќе испрати 1.000 респиратори во Индија, која е силно погодена од коронавирусот. Премиерот Борис Џонсон рече дека Велика Британија секогаш ќе биде со...

Кралицата Елизабета Втора им се врати на работните обврски

Кралицата Елизабета Втора се појави во прв фотографиран ангажман 10 дена по погребот на нејзиниот сопруг војводата од Единбург, кој почина на 99-годишна возраст...

Европскиот парламент го одобри трговскиот договор помеѓу Велика Британија и ЕУ

Европскиот парламент со големо мнозинство го одобри трговскиот договор помеѓу Велика Британија и Европската Унија за брегзит, отстранувајќи ја последната пречка за целосна ратификација...

Бајден во јуни ќе патува во Брисел и Велика Британија

Американскиот претседател, Џо Бајден, ќе замине на своето прво патување во странство кон средината на јуни, во Велика Британија и Белгија, соопшти денеска Белата...