Ознака: Велигден

Г.г. Стефан: Да ги чуваме единството во Црквата и меѓу нашиот...

Поглаварот на Македонската православна црква - Охридска архиепископија, г.г. Стефан до сите верници од православна вероисповед упати велигденска порака по повод претстојниот празник Воскресение...

За велигденските празници 24 часовна здравствена заштита во дежурните ноќни пунктови...

Во текот на престојните празнични денови службите на Здравствен дом Скопје ќе обезбедуваат 24 часовна здравствена заштита преку дежурните ноќни пунктови во поликлиниките Идадија,...

Дојран полн со туристи за велигденските празници

Леглата во комерцијалниот и приватниот сектор во Дојран уште од вчера попладне се целосно се пополнети, така што од синоќа не може да се...

Охридските сместувачки капацитети речиси распродадени за Велигденските празници

Охридските туристички работници очекуваат одлична посетеност на градот за престојниот продолжен викенд и Велигденските празници. Информациите од сопствениците на сместувачките капацитети на Охридската ривиера...

Библиска Македонија

Животот на секој православен христијанин треба да претставува едно постојано општење со Господ, како што вели светиот апостол Павле: ... служете му на Господа....

Криење јајца, прскање со вода и врзување на нозете

Во Финска децата на Велигден, маскирани во старци или во вештерки, тропаат на вратите на соседите, кои им даваат бонбони и чоколади. Традицијата на...

Пензионерите се омрсија за Велигден

Од вчера почна исплатата на пензиите и велигденските додатоци во износ од 40 лева (20 евра), кои беа одобрени од бугарската влада. Исплатата на...

Со помалку јагнешко ќе се дочекува годинешниот Велигден

Како што се ближат Велигденските празници ,така расте побарувачката на јагнешко месо, а граѓаните на Кичево и покрај желбата да купат и цело јагне,...

СКОПСКИ ЛЕГЕНДИ – Куриозитетни разгледници испратени во Скопје по повод Велигден

Тие пленуваат со својата бајковитост, разиграната фантазија, чистотата на верските и духовните пораки. Многу од старите разгледници се испраќани дури и за време на...

Празникот да ни го осветли патот

Традицијата на соживот, меѓусебно почитување, мултикултурализам, негување на различностите преку почитување, одбележување и славење на различните празници, со векови била присутна на овие простори....