22.8 C
Skopje
19.6.2021 - 17:09

Ознака: Велигден

Православните христијани го слават Велигден, храмовите празни

Во домашна атмосфера, а следејќи ги преку интернет воскресенските литургии, православните верници синоќа на полноќ го дочекаа најголемиот христијански празник Велигден – Христовото воскресение,...

Децата од „Страшо Пинџур“ на оригинален начин го честитаат Велигден

Учениците во државата, повеќе од еден месец следат настава онлајн. На еден од часовите, второодделенците во основното училиште „Страшо Пинџур“ од Неготино, заедно со...

Овој Велигден бара послушност и воздржување

Поради пандемијата на коронавирусот и полицискиот час, наместо во црквите, верниците ќе останат во своите домови каде што ќе го дочекаат воскресението, а црковните...

Секој ден не е Велигден, за жал

Без претензии нешто да докажувам, во овие денови на изолација поради коронавирусот, ги споделувам сеќавањата за Велигден од моето детство, кои зборуваат сами по...

Автобусите на ЈСП утре ќе сообраќаат во две смени и по...

Јавното сообраќајно претпријатие ги информира граѓаните дека утре јавниот превоз ќе сообраќа во две смени, од 5 до 9 часот, па од 13 до...

Спасовски: Со празнувањето на Велигден дома спасуваме животи

Сите граѓани и сите чинители во општеството мора да ги почитуваат мерките на Владата, а тие се јасни и недвосмислени, порача на Фејсбук премиерот...

Спасовски: Не можеме да ги затвориме верските објекти, граѓаните за време...

Премиерот Оливер Спасовски посочи дека Владата не може да ги затвори храмовите на верските заедници низ државата. Овој став следува откако МПЦ соопшти дека...

Граѓаните може да патуваат за Велигден, но да стигнат пред да...

Патувањата за Велигден не се забранети, граѓаните на посакуваната дестинација треба да стигнат до петок во 16 часот. Сите граѓани кои во пресрет на велигденските...

Џафери: За време на велигденските празници молете се за нашите здравствени...

Претседателот на Собранието, Талат Џафери, на сите верници од католичка вероисповед им го честита големиот христијански празник, Воскресение Христово – Велигден посакувајќи им добро...

Австралија строго ќе го казнува излегувањето од дома за Велигден

Австралиските власти се заканија со остри парични, па дури и затворски казни за оние кои без добра причина ќе се најдат надвор од своите...