Ознака: Велигден

Секој ден не е Велигден, за жал

Без претензии нешто да докажувам, во овие денови на изолација поради коронавирусот, ги споделувам сеќавањата за Велигден од моето детство, кои зборуваат сами по...

Автобусите на ЈСП утре ќе сообраќаат во две смени и по...

Јавното сообраќајно претпријатие ги информира граѓаните дека утре јавниот превоз ќе сообраќа во две смени, од 5 до 9 часот, па од 13 до...

Спасовски: Со празнувањето на Велигден дома спасуваме животи

Сите граѓани и сите чинители во општеството мора да ги почитуваат мерките на Владата, а тие се јасни и недвосмислени, порача на Фејсбук премиерот...

Спасовски: Не можеме да ги затвориме верските објекти, граѓаните за време...

Премиерот Оливер Спасовски посочи дека Владата не може да ги затвори храмовите на верските заедници низ државата. Овој став следува откако МПЦ соопшти дека...

Граѓаните може да патуваат за Велигден, но да стигнат пред да...

Патувањата за Велигден не се забранети, граѓаните на посакуваната дестинација треба да стигнат до петок во 16 часот. Сите граѓани кои во пресрет на велигденските...

Џафери: За време на велигденските празници молете се за нашите здравствени...

Претседателот на Собранието, Талат Џафери, на сите верници од католичка вероисповед им го честита големиот христијански празник, Воскресение Христово – Велигден посакувајќи им добро...

Австралија строго ќе го казнува излегувањето од дома за Велигден

Австралиските власти се заканија со остри парични, па дури и затворски казни за оние кои без добра причина ќе се најдат надвор од своите...

Пендаровски: Светлината на Велигден нека ни дава сила и верба

Претседателот Стево Пендаровски, по повод големиот христијански празник Воскресение Христово – Велигден, упати честитка до д-р Киро Стојанов, Скопски бискуп и епарх струмичко-скопски, и...

Задушница, Прочка па Велигден

Свештениците на Македонската православна црква-Охридска архиепископија веќе неколку години апелираат верниците да ги напуштат суеверијата и обичаите, кои со години ги практикувале за овој...

Разумот повторно е поразен од омразата

За да се постигне и одржи потолерантен, а секако и помалку насилен свет, потребни се големи напори и еднакво справување со главните причини за...