4.3 C
Skopje
22.1.2021 - 20:10

Ознака: Велигден

Мицкоски: Не поддржував карантин за Велигден, а не поддржувам ни сега

Јас не ја поддржував карантин ниту за време на големиот православен христијански празник Велигден, a не поддржувам ни сега, рече лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан...

Велигден е празник над празниците

Дали сте знаеле... Велигден или Воскресение Христово е најважниот верски празник во православниот календар. Христијанските верници со овој празник го прославуваат воскреснувањето на нивниот бог...

Боите на воскресот

...Кога некој љуби Не се љуби само себе, Туку ги љуби и своите блиски, Своите драги. Кога ги љуби и оние Со кои низ животот Во средба ќе стапи, Кога некој...

Филипче: Здравјето е секогаш дел од честитките

Министерот за здравство, Венко Филипче, го честита најголемиот христијански празник Велигден, посакувајќи многу, здравје, радост, успех и слога. - Оваа година прославуваме различно, без големи...

Министерот Чулев ги посети полициските службеници и им го честита празникот

По повод големиот христијански празник Велигден, министерот за внатрешни работи, Наќе Чулев, придружуван од раководството на СВР Скопје, во текот на изминатата ноќ ги...

Спасовски: Од празникот со кој го славиме спасението ќе излеземе посилни...

Годинава се соочуваме со непознат и моќен непријател, кој ги искушува нашиот и животите на нашите блиски. Но, верувам дека од празникот со кој...

Пендаровски: Велигден да донесе мир, хармонија и радост

Денес е најголемиот христијански празник, Воскресението Христово кој во себе ја носи моќната порака дека животот секогаш победува. Посакувам Велигден во вашите домови да...

Православните христијани го слават Велигден, храмовите празни

Во домашна атмосфера, а следејќи ги преку интернет воскресенските литургии, православните верници синоќа на полноќ го дочекаа најголемиот христијански празник Велигден – Христовото воскресение,...

Децата од „Страшо Пинџур“ на оригинален начин го честитаат Велигден

Учениците во државата, повеќе од еден месец следат настава онлајн. На еден од часовите, второодделенците во основното училиште „Страшо Пинџур“ од Неготино, заедно со...

Овој Велигден бара послушност и воздржување

Поради пандемијата на коронавирусот и полицискиот час, наместо во црквите, верниците ќе останат во своите домови каде што ќе го дочекаат воскресението, а црковните...

Your Lie in April Episode 22 at Funimation funimation youtube

Your Lie in April Episode 22 at AnimeHeaven animeheaven boruto