-1 C
Skopje
17.2.2019 - 9:25

Ознака: Велигден

Црковни несогласувања и на Велигден

Црногорскиот владика Михајло остро го осуди однесувањето на Српската православна црква против верниците во Црна Гора. За време на велигденското обраќање митрополитот Михајло рече...

Велигденска работилница во кичевското училиште „К.Ј.-Питу“

Во рамките на проектот за Меѓуетничка интеграција во образованието во кој се вклучени партнерските основни училишта „Кузман Јосифовски-Питу“ од Кичево, „Ѓерѓ Кастриоти-Скендербег“ од селото...

Меѓу Вивалди и традицијата за Велигден

„Велигденски компромис“ е насловен последниот проект на талентираниот тинејџер Пане Хаџи-Василев од Кавадарци, што тој ја поврза со големиот христијански празник. Инаку, тој е...

Православните верници го слават втор ден Велигден

Православните верници денеска го слават вториот ден од Христовото Воскресение. Воскресението Христово беше објавено завчера на полноќ во сите храмови на Македонската православна црква, а...

Дел од македонските политичари на воскресна литургија во Соборниот храм

По повод Воскресение Христово - Велигден денеска во Соборниот храм „Св. Климент Охридски“ се одржа воскресна литургија со која богослужеше Архиепископот охридски и македонски г.г...

Вицепремиерот Османи со честитка по повод Велигден

Вицепремиерот за евроинтеграции Бујар Османи со видео порака денеска на православните христијани им го честита празникот Велигден.   Честитајќи им го Велигден на, како што наведува...

Поглаварот г.г. Стефан го пречека Благодатниот оган од Ерусалим

Црковна делегација предводена од поглаварот на МПЦ-ОА г.г Стефан, на скопскиот аеродром го презеде Благодатниот оган, што со авион во земјава пристигна од Ерусалим,...

Грчкиот остров Хиос подготвен за традиционалната „војна со ракети“

На грчкиот остров Хиос и оваа година, Христовото воскресение ќе биде одбележано со традиционалната „војна со ракети“. Станува збор за еден од најкарактеристичните и...

Г.г. Стефан: Да ги чуваме единството во Црквата и меѓу нашиот...

Поглаварот на Македонската православна црква - Охридска архиепископија, г.г. Стефан до сите верници од православна вероисповед упати велигденска порака по повод претстојниот празник Воскресение...

За велигденските празници 24 часовна здравствена заштита во дежурните ноќни пунктови...

Во текот на престојните празнични денови службите на Здравствен дом Скопје ќе обезбедуваат 24 часовна здравствена заштита преку дежурните ноќни пунктови во поликлиниките Идадија,...