Ознака: Велешки театар

„Сестрите Прозорови“ премиерно во Велешкиот театар

Станува збор за коавторски проект на Сашо Димоски и Васил Зафирчев, во кој улогите ги толкуваат Кети Борисовска, Маја Љутков, Славица Манаскова, Жарко Спасовски...

Комедијата „Одам на лов“ премиерно во Велешкиот театар

Театарот „Јордан Х.К-Џинот“ од Велес, в сабота, во 20 часот, на големата сцена премиерно ќе ја изведе комедијата „Одам на лов“ од францускиот автор...

Велешкиот театар со „Црвенкапа“ во Прилеп

Театарот „Јордан Х.К-Џинот“ од Велес денеска, во народниот театар „Војдан Чернодрински“ во Прилеп, со почеток во 19 часот, ќе го отвори театарскиот фестивал за...

„Синиот портокал“ во велешки театар со хуманитарна изведба

Претставата „Синиот портокал“, од Џо Пенхол, во режија на Александар Ивановски, утревечер ќе биде прикажана во велешкиот театар. Од НУЦК „Јордан Хаџи Константинов Џинот“ информираат...

„Црвенкапа“ во нова продукција премиерно во Велешкиот театар

Театарот „Јордан Хаџи Константинов-Џинот“ од Велес денеска напладне за организирана посета од ученици премиерно ја изведе претставата „Црвенкапа“ адаптирана од Сашо Димоски и во...

Велешкиот театар со „Синиот портокал“ ќе гостува во Загреб

Театарот „Јордан Хаџи Константинов – Џинот“ од Велес од 15 до 18 декември ќе гостува во Загреб на покана на Советот на македонското национално...

Премиера на детската претстава „Златната рипка“ во Велешкиот театар

На големата сцена во театарот „ЈХК-Џинот” во Велес денеска напладне премиерно биде изведена претставата за деца „Златната рипка”.   Оваа најнова продукција за деца е бајка...

Велешкиот театар со „Вдовицата се мажи“ гостува во Крива Паланка

Вечерва, во 20 часот, во Центарот за култура во Крива Паланка, театарот „Јордан Хаџи Константинов-Џинот“ од Велес ќе настапи на меѓународниот театарски фестивал „Св....

Во Велес почнуваат 55. Рацинови средби

Во театарот „Јордан Хаџи Константинов-Џинот“ во Велес вечер свечено ќе бидат отворени 55. Рацинови средби. На отворањето на манифестацијата ќе има меѓународен поетски митинг, обраќање...

Вечерва на МТФ „Војдан Чернодрински“ претставите „Тоалет за дами“ и „Лет...

МТФ „Војдан Чернодрински“ влегува во својата завршница. Вечерва е претпоследната вечер во официјална програма, а ќе бидат изведени две претстави. Од 19.30 часот ќе се...