Ознака: велес

Изгореа три деца во куќа во Велес

Во пожар во куќа во Велес, попладнето настрадаа три дечиња на возраст од една до пет години, јавуваат локалните допасници од овој град. Kуќата во...

Внука го ограбила дедото, му одзела акт-чанта со 65.000 евра

Внука ја ограбила куќата на својот дедо на улицата „Јордан Џурнов“ во Велес и одзела акт-ташна со 65.000 евра и разновидна документација. Настанот вчера...

Повреден 63-годишен мотоциклист во Велес

Мотоциклист утрово во Велес се здоби со телесни повреди откако изгубил контрола во движењето и паднал на коловозот. Од СВР Велес информираа дека сообраќајната...

Велешкиот театар со „Волшебникот од Оз“ на фестивал во Бугарија

В четврток, театарот „Јордан Х.К-Џинот“ од Велес ќе настапи на Интернационалниот театарски фестивал на претстави за деца „Волшебната завеса“ во Трговиште, Бугарија со претставата...

Првомајските излетници оставиле десет кубни метри отпад покрај езерото Младост и...

Во околината на Велес по првомајскиот излет во природа исчистени се рекреативните центри покрај реката Бабуна и крајбрежјето на езерото Младост, како и летниковците...

 Од утре времен сообраќаен режим на дел од автопатот Велес-Катланово

Времен режин на сообраќај ќе се воведе од утре до 10 мај на автопатот А1(Е-75) на делницата Велес-Катланово, соопшти Автомотосојузот на Македонија. Прична за времениот...

Колони возила пред патарината Отовица, кај Велес

Километарска колона возила се создава пред патарината кај Велес, во правец кон Скопје, јавија патници кои подолго време чекаат да ја минат патарината кај...

Маж приведен поради агресивно однесување во велешката болница

Дваесет и двегодишниот Д.А. од Велес бил приведен вчера откако во ходникот на Хируршкото одделение во Општата болница - Велес почнал агресивно да се...

Расчистен одронот на патот на влезот на Велес

Целосно е расчистен одронот од карпата на влезот во Велес, на регионалниот пат Велес - Градско, кој беше таму од 13 март изутрината. Поради...

Премиера на „Кралските копилиња“ во Велешкиот театар

По повод 27 март, Светскиот ден на театарот, театарот „Јордан Х.К.-Џинот“ од Велес премиерно ќе ја изведе својата најнова театарска продукција „Кралските копилиња“, авторски...