Ознака: велес

Приведен велешанецот што пукаше во полицаец

Полицијата денеска го приведе велешанецот Ѓ.К. (31) кој вчера пред црквата „Св.Спас“ во Велес пукаше кон полицискиот службеник Е.М.(46) откако му го одзеде службениот...

Во тек десетина градежни активности и проекти

И покрај тоа што е зимски период во кој вообичаено градежните работи запираат, општината Велес во моментов реализира десетина значајни градежни зафати во градот...

Машиновозач пронашол мртов маж кај железничката станица во Велес

Тело на маж било пронајдено кај железничката станица во Велес. Како што јави МВР, телото вчера го здогледал машиновозач додека сообраќал со товарен воз на...

Изгоре куќа – споменик на културата во Велес, има и жртва

Едно лице загина во пожар кој избувнал синоќа во куќа во велешката населба Варналиите. Според првичните информации, загинал сопственикот на куќата. Куќата што изгорела е...

Белите мугри светнаа во литературните и во ликовните творби на младите...

На годинашната манифестација учествуваа 162 ученици од целата земја, кои пишуваа и цртаа на годинашната тема „Белите мугри, во светлината на денот“. На литературниот...

Свечено отворена регионалната вежба „РЕГЕКС 19“

Со денешната церемонија на свечено отворање, започна петтата по ред регионална вежба „РЕГЕКС 19“, која ќе се реализира во период од 14 до 18...

Основец паднал од прозорец на училиште и тешко се повредил

Во велешката полиција на 18. септември пријавен бил инцидент кој се случил во основното училиште „Панко Брашнар“. Според пријавата, при игра со соученици, од прозорец...

Изложбата „Божествен премин“ на Новица Трајковски во Велес

Изложба на триесетина слики на ликовниот уметник Новица Трајковски ќе биде отворена вечерва, во 20 часот, во Ликовниот салон во Велес. Изложбата носи наслов...

Заев од Велес: Ќе одговараат сите што потпалуваат и горат човечки...

Ќе одговараат сите што потпалуваат и горат човечки судбини, а ние ќе го обновиме шумскиот појас околу езерото Младост и ќе развиеме проекти за...

Пет лица осомничени за пожарот во Велес, побаран притвор за двајца

Велешкото обвинителство отвори истрага против пет лица за пожарот што се случи завчера кај езерото Младост. Осомничени се одговорно лице во едно правно лице и...