Ознака: велес

Јапонските мајстори на дрворезот од 17 и 18 век во Велес

Во ликовниот салон во Велес деновиве беше отворена изложбата „Јапонски лебдечки свет УКИЈОЕ“, на која се претставени 28 принта од цртежи од најпознатите јапонски...

Во Велес отворена изложбата „Јапонски лебдечки свет UKIYOE“

На изложбата во ликовниот салон во Велес се претставени 28 принтови од цртежи од најпознатите јапонски мајстори за дрворези од 17 и 18 век,...

Балетската претстава „Либертанго“ во Велес

Вечерва на големата сцена на Народниот театар во Велес ќе гостува балетот „Либертанго“ на Астор Пјацола, а во изведба на ансамблот на МОБ. Кореографијата...

Велешани ќе добијат нов затворен пливачки базен, а постоечкиот отворен ќе се реконструира

Градоначалникот Аце Коцевски  денеска информираше дека новиот  затворен  пливачки  базен ќе биде лоциран во непосредна близина на постоечкиот градски базен, на самиот влез од северната страна каде во...

„Шекспиријада“ на студентите од ЕФТА во Велешкиот театар

На Малата сцена на Театарот „Јордан Х.К-Џинот“ во Велес утревечер со почеток во 20 часот ќе гостува испитната претстава „Шекспиријада“ на студентите по актерска...

Во одвоени случаи во Велес пронајдени две починати лица во нивните...

СВР Велес информираше дека во изминатите два дена полицијата во два одвоени случаја пронашла два трупа – на 36-годишен маж и на 60-годишна жена...

Товарен воз удрил во одрони од карпа кај Велес

Товарен воз удрил во одрони од карпа на пругата и излетал од шините, попладнево во 17.10 часот, по Железничката станица „Рајко Жинзифов“ на пругата...

Анѓушев најави гасификација и канцеларија на УЈП во Велес

Отворање канцеларија на УЈП, гасификација и поврзување на двете вештачки езера „Лисиче“ и „Младост“ со цевковод, се само некои од проектите што денеска им...

Во Велес не се мерат ПМ честичките, не работат апаратите

Од 27 декември минатата година не се мерат ПМ честичките во воздухот во Велес. Иако од Министерството за животна средина и просторно планирање имаше најава...

Во Велес досега поднесени дваесеттина апликации за ИПАРД 2

Во канцеларијата на Агенцијата за поттикнување на развојот на земјоделстото во Велес на јавниот повик на ИПАРД 2 програмата за модерно конкурентно земјоделство, кој...