10.8 C
Skopje
24.10.2021 - 12:24

Ознака: велес

Пронајдена мртва жена во Велес

Во СВР Велес синоќа околу 18 часот било пријавено дека во стан на ул.„Гемиџиска“ во Велес била пронајдена почината 74-годишната Г.З.. Екипа на Итна медицинска...

Полицаец од Велес фатен при обид за криумчарење мигранти

Полицаец вработен во полициска станица Велес е фатен при обид да преземе четири лица од Кина, кои илегално влегле во државата, за да ги превезе...

Фотографот Јонас Бендиксен објави „лажна“ книга за Велес

Приказната за Велес како центар за лажни вести е вистинска. Приказната за откритието и фалсификувањето на „Книгата за Велес“ е вистинска. Но целата вистинска...

Притвор за девојката од Велес осомничена за убиство на нејзиниот партнер

Судот ѝ определи притвор од 30 дена на 23-годишната девојка од Велес осомничена за убиството на нејзиниот партнер, соопшти ​​Основното јавно обвинителство во Велес. Според...

Убиство во Велес, приведена 23-годишна девојка

Дваесет и тригодишна девојка е приведена под сомнение за убиство на нејзиниот невенчан сопруг. Утрово во 05 часот во Велес, полициски службеници ја привеле П.И.(23)...

Ветерот го отежнува гаснењето на пожарот кај Велес

Пожарот покрај пругата Скопје-Велес, поточно пред ЖС-Рајко Жинзифов кај село Сл'п, во 13 часот е ставен под контрола во горниот фронт, додека во долниот...

Доцни изградбата на градскиот пазар во Велес

Иако со задоцнување, изградбата на новиот градски пазар во Велес е во тек. Веќе се монтирани челичните столбови, а изведувач на работите е друштвото...

Отворен меѓународен салон на стрип

ВЕЛЕС Во Ликовниот салон во Велес е отворен 18. Меѓународен салон на стрип, на кој учествуваат стрип-уметници од Романија, Белгија, Албанија и од Србија. Во...

Промовирано инклузивно игралиште

ВЕЛЕС Со музички настан на „Аренби Неиборс“ и групата „ДНК“, на езерото Младост беше промовирано инклузивното игралиште „Парк на срцата“. Игралиштето е дел од проектот...

Младите кажаа со какви проблеми се соочуваат во градот

ВЕЛЕС По повод 12 август, Меѓународниот ден на младите, во медиотеката на локалната библиотека „Гоце Делчев“, Општина Велес организира интерактивна работилница за млади со претставници...