3.3 C
Skopje
12.12.2019 - 10:50

Ознака: велеслалом

Шифрин: Мојата мотивација не произлегува од соборувањето рекорди

Лани многу зборував дека навистина не обрнував внимание на очекувањата, знаејќи дека има разлика помеѓу очекувањата и реалноста, вели Шифрин, која лани забележа рекордни...

Почнува сезоната, Шифрин е во центарот на вниманието

Откако Вон, Хиршер и Свиндал се пензионираа по завршувањето на минатата сезона, сега сите погледи се свртени кон Шифрин, која лани постави рекорд од...

Хиршер по шести пат го освои малиот кристален глобус во велеслалом

Австриецот Марсел Хиршер е победник во дисциплината велеслалом од Светскиот куп во алпско скијање за сезоната 2018/19. Во денешната трка во Банско (Бугарија), Хиршер...

Влхова светска првенка во велеслалом, Шифрин само „бронзена“

Причините за неуспехот на Шифрин, олимписката шампионка во оваа дисциплина од Пјонгчанг 2018-та, е меката патека поради дождот, топлото време и силниот ветар, но...

Кристоферсен нов светски шампион во велеслалом

Норвежанецот Хенрик Кристоферсен е победник на велеслаломот на Светското првенство во шведски Оре. За норвешкиот скијач ова е прв мундијалски медал, информира МИА. Воедно, Кристоферсен...

Божиновски се пласира за денешниот велеслалом на СП

Лука Божиновски обезбеди пласман во денешната финална трка во велеслалом на Светското првенство (СП) во алпско скијање во Оре, Шведска, откако се најде на...

Хиршер не запира, стигна до 66-та победа во СK

Австриецот Марсел Хиршер ја продолжи доминацијата во Светскиот куп (СК) со победата во велеслаломската трка во Аделбоден, Швајцарија. За него тоа беше четврти триумф...

Хиршер победник на велеслаломот во Аделбоден

Двократниот олимписки шампион Марсел Хиршер беше најбрз на денешниот велеслалом во швајцарски Аделбоден, информира МИА. Австриецот двете трки ги заврши со вкупно време 2.26.54 минути...

Првиот годинашен велеслалом за Теса Ворли

Светската првенка, Французинката Теса Ворли, победи на првата велеслаломска трка сезона во Светскиот куп (СК) во скијање во австрискиот зимски центар Зелден, како што...