Ознака: велемајстор

Митков прв на турнир во Гватемала

Првиот македонски велемајстор (од 1993 година) Никола Митков (2.508 рејтинг-поени) постигна голем успех, освојувајќи го првото место на меѓународниот шаховски турнир во Гватемала. Митков (49),...

Станојоски со максимален ефект

Прилепскиот шаховски велемајстор (ВМ) и член на Алкалоид, Звонко Станојоски (2.449 рејтинг-поени), води по третото коло на Отвореното првенство на Македонија, кое се игра...

Крамник ќе тренира шест талентирани шахисти од Индија

Oваа генерација шахисти е најсилната во светот во моментов, можеби најсилна на сите времиња од една земја. Индија има многу талентирани играчи со голем...

Карлсен неприкосновен – седум победи на седум турнири годинава

Светскиот првак неодамна го освои седмиот трофеј, на комбинираниот турнир во Ставангер. Тој е во серија победи во класичен шах оти нема пораз 323...

Јове Магдески – прилепскиотфудбалски велемајстор

Со својот прецизен и силен удар Магдески беше страв и трепет за голманите, а со прецизните додавања беше вистински гениј. Настапуваше во генерацијата на...

Артемиев, по титулата во Скопје, скокна на 13-то место во светот

На врвот и понатаму е прв светскиот првак Карлсен, пред Каруана и Динг, а на македонската листа води Георгиев Рускиот велемајстор (ВМ) и победник на...

Артемиев: Македонија ми е среќна земја

Русинот Артемиев (21) и пред почетокот на ЕП беше прворангиран, а за титулата освои и парична награда од 20.000 евра. Најдобар македонски шахист е...

Некогашниот светски првак Крамник се пензионира

Рускиот велемајстор и 14-ти по ред светски шаховски првак Владимир Крамник (43), по завршувањето на 81-то издание на турнирот во Вајк ан Зе, најави...

Роландо Кутиров – наместо кошаркар, шаховски велемајстор

Кутиров, порано Реџепагиќ, двапати ја освојуваше титулата првак на Македонија. Учесник е на три олимпијади и на едно европско првенство. Лечиќ виновен што не...

Карлсен тактички ја одбрани светската круна

Во т.н. тајбрејк, со мечеви со забрзано темпо на размислување, актуелниот првак Карлсен го победи претендентот Каруана со 3-0 и третпат ја одбрани светската...