8.8 C
Skopje
28.11.2021 - 23:30

Ознака: велемајстори

Светски ден на статистиката – планетата има 1.722 шаховски велемајстори

Светската шаховска федерација (ФИДЕ) презентира дел од своите статистички податоци од својата база за шахистите, за одбележување на Светскиот ден на статистиката, 20 Октомври,...

Георгиев прв фаворит на Првенството на Македонија во шах

На првенството ќе настапат 10 шахисти, а новиот шампион на Македонија ќе биде познат по завршувањето на 9-то коло (Бергеров систем), кое ќе се...

Зошто Русија има најмногу велемајстори?

Во Русија има голема шаховска инфраструктура, а речиси во секое населено место функционира шаховска школа. Тоа е исто како во фудбалот, секое помало место...

Надежите почнаа да победуваат и велемајстори!

За тоа засега се погрижија членовите на МШК Центар од Скопје, Ивана Манова, која го совлада Драгољуб Јаќимовиќ, Емил Ристески, кој беше подобар од...

Георгиеви се враќаат во шаховската репрезентација

Ова е составот во кој верувам и кој е способен да оствари пласман, би рекол, блиску на оној на ШО 2000 во Истанбул и...

Ученикот Кејмер им одржа лекција на 49 велемајстори

Германскиот 13-годишен шахист победи на турнирот во Карлсруе со осум поени во девет кола, во конкуренција на 787 играчи и ја освои првата норма...