Ознака: вежби

Tактички вежби на единицата „Тигар“ на просторот кај езерската полиција во...

Во периодот од 11.09.2021 до 15.09.2021 година, на просторот кај езерската полиција во Охрид, тактички вежбовни активности, ќе имаат припадниците на Специјалната антитерористичка единица...

Вежби за јакнење на имунитетот во домашни услови

Периодов нашиот свет се менува. Но затворени во своите домови не смееме да им се препуштиме на малодушноста, мрзоволноста и на депресијата. Еве неколку...

Синагогите во САД одржуваат вежби за подготвеност по масакрот во Питсбург

Синагогата „Храм Бет Хилел-Бет Ел“ во Винвуд, Пенсилванија, за време на службите спроведува вежби со сценарија за дејствување во случај на вооружени напаѓачи за...

Воени вежби за проверка на подготвеноста на воените сили во Русија

Руската војска почна голема воена вежба, која има за цел да ја провери подготвеноста на воружените сили да одговорат на евентуални безбедносни закани. Податоците на...

Редовни вежбовни активности на Армијата

Генералштабот на АРМ информира дека во текот на денешниот ден во гарнизоните ќе бидат изведени вежбовни активности кои се дел од редовните и планирани...

КФОР најави воени вежби на северот на Косово

КФОР, на својата официјална страница, денеска соопшти дека во следните денови ќе изведе вежби во северно Косово. - Трупи на КФОР ќе појдат и ќе...

Столтенберг: Вежбите на НАТО не се насочени против некоја земја

Во интервју за Евроњуз генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг, изјави дека воените вежби на НАТО кои се одржуваат во Норвешка, на западната граница...

Путин нареди вежба на руските стратешки нуклеарни сили

По наредба на рускиот претседател Владимир Путин, вчера се одржаа вежби на руските стратешки нуклеарни сили, соопшти Министерството за одбрана на Русија. - Вежбата на стратешките...

Путин најави јакнење на руската армија

Рускиот претседател Владимир Путин најави дека Русија ќе продолжи да ја засилува својата армија, за да може да го одбрани својот суверенитет и да...