Ознака: Вевчански карневал

Почна дефилето на маските на „Вевчански карневал 2022“

Според вековната традиција вевчанци своите костими ги подготвуваат во текот на целата година, а се верува дека преку овој настан се бркаат злите духови...

Вевчанци годинава ќе носат по две маски – една василичарска и...

Поради пандемијата на ковид-19 многумина се прашуваа дали годинава ќе се одржи познатиот Вевчански карневал. По тој повод се огласи и градоначаникот на Општината...

Над илјада маски и повеќе од десет илјади посетители на Вевчанскиот...

Вевчани два дена наликуваше на отворена театарска сцена, над 1.000 маски, повеќе од 10.000 посетители од земјава и странство и само една порака „Среќна...

Катица Јанева, Боки 13-ка и Фатиме Фетаи меѓу највпечатливите маски на...

По вчерашната спектакуларна ноќ во Вевчани која што ја приредија Влатко Лозаноски, Ај Кју, Брас Брадерс и Диџеј Тодороф, денеска преку стотина маски и...

Вевчани подготвено за утрешниот василичарски карневал

Утре и задутре се случува големиот Вевчански карневал, што годинава се одржува под мотото „Напрај се Василичар“. Организаторите велат дека сите подготовки се завршени...

„Напрај се василичар“ е слоганот на годинашниот „Вевчански карневал“

Традиционалниот Вевчански карневал и годинава ќе понуди богата културно-забавна програма и забавни содржини за повеќе од 10.000 посетители. Организаторите најавуваат над 1.000 оригинални маски,...

Вевчанци се подготвени за Вевчанскиот карневал

Под мотото „Напрај се Василичар,“ Вевчанци ги завршуваат подготовките за Вевчанскиот карневал. Маските се подготвени, Василичарите го чекаат 13 јануари за конечниот почеток на...

Заврши Вевчанскиот карневал

Со традиционалното василичарско оро и палење на маските на двете друштва Горна и Долна маала во центарот на Вевчани, попладнево заврши годинашниот Вевчански карневал. Со...

Со василичарско оро и палење на маските завршува Вевчанскиот карневал

Со традиционалното василичарско оро и палење на маските на двете друштва Горна и Долна маала во центарот на Вевчани попладнево ќе заврши годинашниот Вевчански...

Вевчанските василичари најмногу инспирирани од промената на уставното име

Промената на уставното име беше најголема инспирација за вевчанските василичари, кои попладнево продефилираа низ вевчанските улици на годинашниот Вевчански карневал 2019. Покрај традиционалните зет, невеста,...