Ознака: Вевчани

Катица Јанева, Боки 13-ка и Фатиме Фетаи меѓу највпечатливите маски на...

По вчерашната спектакуларна ноќ во Вевчани која што ја приредија Влатко Лозаноски, Ај Кју, Брас Брадерс и Диџеј Тодороф, денеска преку стотина маски и...

Вевчани подготвено да ги покаже маските

Традиционалниот Вевчански карневал годинава се одржува под мотото „Напрај се василичар“, а официјално почнува денеска напладне, со прием што го приредуваат организаторите, а подоцна...

Вевчани подготвено за утрешниот василичарски карневал

Утре и задутре се случува големиот Вевчански карневал, што годинава се одржува под мотото „Напрај се Василичар“. Организаторите велат дека сите подготовки се завршени...

„Напрај се василичар“ е слоганот на годинашниот „Вевчански карневал“

Традиционалниот Вевчански карневал и годинава ќе понуди богата културно-забавна програма и забавни содржини за повеќе од 10.000 посетители. Организаторите најавуваат над 1.000 оригинални маски,...

Вевчанци се подготвени за Вевчанскиот карневал

Под мотото „Напрај се Василичар,“ Вевчанци ги завршуваат подготовките за Вевчанскиот карневал. Маските се подготвени, Василичарите го чекаат 13 јануари за конечниот почеток на...

Наум Попески ја промовираше „Дувни, дувни ветренце“ во родното Вевчани

Вчера во родното село Вевчани, во 12 часот, во Клубот на пензионерите, на самиот роденден, познатиот македонски писател за деца ја промовираше својата 20-та...

КУД „Дримкол“ од Вевчани на гостување во Турција

КУД,,Дримкол“ од Вевчани овие денови во градот Сафранболу, Турција, ги презентира македонскиот фолклор и традиција, во рамките на проектот „Денови на македонската култура во...

Вевчански извори со нов план за управување

Министерот за животна средина и просторно планирање Насер Нуредини заедно со евроамбасадорот Самуел Жбогар, постојаниот претставник на Програмата за развој на Обединетите нации (УНДП)...

Спомен-биста на Михајло Пупин, таткото на глобализацијата

Бистата е донација од фондацијата „Младен Селак“ од Србија, а ќе биде откриена денеска во 11 часот, во центарот на Вевчани Веле Митаноски Во центарот на...

Почнува фестивалот за народна култура „Пображење“ во Вевчани

Во Вевчани денеска започнува деветтиот по ред фестивал за народна култура „Пображење“ во организација на културно-уметничкото друштво ,,Дримкол“ од Вевчани. Од денеска и во наредните три...