39.8 C
Skopje
2.8.2021 - 15:44

Ознака: Вевчани

Обвинителството отвори предмет за палењето на бугарското знаме

Основното јавно обвинителство Струга отвори предмет по допрен глас во врска со написите во одредени медиуми дека за време на одржувањето на Вевчанскиот карневал...

Општина Вевчани го осуди палењето на знамето на Бугарија

Општина Вевчани најостро го осудува чинот на палење на знамето на Бугарија за време на карневалот во Вевчани, соопшти градоначалникот Сашо Јанкоски. Според него,...

Спасовски: Од политички причини сакаа инцидент и сензационалност во Вевчани

Од политички причини сакаа инцидент и сензационалност, изјави министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски во интервју за националниот сервис МТВ, во врска со завчерашната...

Пендаровски го осуди палењето на бугарското знаме

Палењето на знамето на Република Бугарија за време на карневалот во Вевчани е недопустливо и за осуда. Меѓу соседите е неопходно градење на доверба,...

МВР интервенираше на карневалот во Вевчани поради непочитување на мерките

Стотина полицајци меѓу кои имаше и припадници на Единицата за брзо распоредување (ЕБР) попладнево влегоа во Вевчани за да го растурат традиционалниот карневал кој...

Одземени над 3.000 пиротехнички средства во Вевчани и Свети Николе

Полицијата пронашла и одзела над 3.000 пиротехнички средства во Вевчани и Свети Николе. При извршен претрес во домот на М.К. (68) од Вевчани, полициски службеници пронашле...

Градоначалникот на Вевчани позитивен на коронавирус

Градоначалникот на општина Вевчани Сашо Јанкоски синоќа соопшти дека е позитивен на коронавирус, споделувајќи ја информацијата на Фејсбук. - Момент на мало невнимание може да...

Приведен вевчанец за издржување казна затвор

Вчера во 12.30 часот на локалниот пат с.Вевчани-с.Октиси, струшко, полициски службеници од Полициското одделение Велешта, врз основа на судска наредба, го привеле С.П.(42) од...

Катица Јанева, Боки 13-ка и Фатиме Фетаи меѓу највпечатливите маски на...

По вчерашната спектакуларна ноќ во Вевчани која што ја приредија Влатко Лозаноски, Ај Кју, Брас Брадерс и Диџеј Тодороф, денеска преку стотина маски и...

Вевчани подготвено да ги покаже маските

Традиционалниот Вевчански карневал годинава се одржува под мотото „Напрај се василичар“, а официјално почнува денеска напладне, со прием што го приредуваат организаторите, а подоцна...