12.8 C
Skopje
25.7.2021 - 5:49

Ознака: вашингтон

Вучиќ не прифаќа изненадување во Вашингтон!

За српскиот претседател Александар Вучиќ само една точка е неприфатлива за дијалогот со Приштина, а тоа е заемно признавање, и во тој случај тој...

Нервоза во Берлин од состанокот во Вашингтон

Најавата на американскиот претседател Доналд Трамп дека би можел да присуствува на состанокот меѓу Александар Вучиќ и Абдулах Хоти, закажан за четврти септември во...

Србија е подготвена за конструктивни разговори со Косово

Српскиот претседател, Александар Вучиќ, во септември ќе се сретне со косовскиот премиер Авдулах Хоти во Вашингтон за конструктивен разговор, пренесува „Анадолија“. Забелешките на Марко Ѓуриќ,...

Состанокот во Вашингтон одложен, се чека на Трамп

Лидерите на Косово и на Србија ќе се состанат во Белата куќа на 4 септември, откако слична средба беше откажана во јуни по обвинението...

Вашингтон ги засили законите за нови доселеници

Со извршната наредба на американскиот претседател Доналд Трамп, до крајот на годината се очекува да се продолжи забраната за влез за одредени странски работници,...

Москва и Вашингтон преговараат за нуклеарното разоружување

Русија и САД во Виена ги продолжуваат преговорите за контрола на нуклеарното вооружување, кои се постојано под закана да завршат неуспешно. Причина е инсистирањето...

Ако експлодира во Вашингтон, детонацијата ќе се почувствува глобално

Книгата „Собата во која се случи тоа: Мемоари од Белата куќа“ е бомбата за Трамп Поранешниот американски советник за национална безбедност Џон Болтон, во својата...

Тачи: Во Вашингтон нема да се зборува за граници

КОСОВО Косовскиот претседател Хашим Тачи ја прифати поканата од специјалниот пратеник на американскиот претседател Доналд Трамп за преговорите меѓу Косово и Србија, амбасадорот Ричард Гренел,...

Меридијани

Сеул - Северна Кореја вчера ја дигна во воздух канцеларијата за врски со Југот во пограничниот град Каесонг, соопшти Министерството за обединување на Јужна...

Меридијани

Париз - Три месеци откако прогласи „војна“ со епидемијата на ковид-19, францускиот претседател Емануел Макрон во телевизиското обраќање до нацијата ја прогласи првата победа...