20.8 C
Skopje
30.7.2021 - 3:36

Ознака: вашингтон

Почина еден од полицајците повреден во нападот пред Конгресот на САД

Почина еден од двајцата полицајци повредени во нападот во близина на зградата на американскиот Конгрес во Вашингтон. Американските медиуми јавуваат дека во болница починал...

Балканот во триаголникот Брисел – Пекинг – Вашингтон

Со отворањето нови можности за Кина во трговијата со ЕУ, се создаваат тешки услови за да спроведат Брисел и Вашингтон заедничка стратегија за политички...

Трамп го напушта Вашингтон на денот на инаугурацијата

Американскиот претседател Доналд Трамп планира да го напушти Вашингтон утрото на денот на инаугурацијата на својот наследник Џо Бајден, на 20 јануари, пренесе Ројтерс. Трамп,...

Трамп одобри вонредна состојба за Вашингтон

Американскиот претседател, Доналд Трамп, го одобри прогласувањето вонредна состојба за Вашингтон, кое треба да трае до 24 јануари, соопшти Белата куќа. Тоа е сторено откако...

Лекциите од Вашингтон и од Берлин

И додека го следиме директниот пренос, се прашуваме себеси зарем и ова е можно во Америка. Несвесни се потсетуваме на истите слики од нашата...

Шефот на полицијата во Капитол даде оставка по немирите во Вашингтон

Шефот на американската полиција во Капитол, Стивен Сенд, поднесе оставка по пробивањето на зградата на американскиот Капитол од страна на приврзаниците на Трамп, пренесува...

Поддржувачите на Трамп се собраа во Вашингтон

Иако Доналд Трамп ги загуби претседателските избори, голем број негови приврзаници се собраа денес во Вашингтон со цел да ја осудат, како што велат,...

Американски сенатори бараат од Трамп да го испита инцидентот со Навални

Претседателот на Комитетот за надворешни односи на американскиот Сенат, Џим Риш, (Р- Ајдахо) и неговиот колега Боб Менендез (Д- Њу Џерси) ја повикаа администрацијата...

Во Вашингтон потпишан историски договор меѓу Израел, ОАЕ и Бахреин

Во Вашингтон беше потпишан историски договор за воспоставување дипломатски односи меѓу Израел и Обединетите Арапски Емирати и Бахреин. Договорот беше потпишан во присуство на...

Што ќе биде морковот на преговарачката маса во Вашингтон?

Дополнително подгревање на атмосферата пред средбата на делегациите на Србија и на Косово во Белата куќа беа и изјавите на посредникот Ричард Гренел, кој...