Ознака: вашингтон

Анкара и Вашингтон постигнаа прелиминарен договор околу санкциите

Вашингтон и Анкара постигнаа прелиминарен договор за санкциите против турскиот министер за правда Абдулхамит Ѓул и за внатрешни работи Сулејман Сојлу, пишува турскиот весник...

Будимпешта по примерот на Вашингтон се повлекува од Договорот за миграција...

Унгарија ќе  се повлече од Договорот за миграција на ОН, бидејќи смета дека тоа е „опасност за светот". Глобалниот договор за безбедна, уредена и регулирана...

Следењето туѓа агенда значи дека се нема своја

Поддршката од партнерите и од сојузниците секако дека е потребна и пожелна, но секоја суверена и самостојна држава треба пред сѐ да води сопствена...

Вашингтон побара апсење на водачите на криминалот

Американскиот амбасадор во Албанија, Доналд Лу, побара од Тирана конкретни резултати во апсењето и казнувањето на „водачите на криминалот“. Во обраќање на трибината „Силата на...

Улогата на Вашингтон, Берлин и на другите

Поранешниот дипломат Ристо Никовски во пообемен текст за „Нова Македонија“ се осврнува потемелно на договорот за надминување на разликата за името со Грција. Неговите...

Мора да знаеме што ќе се потпише!

Ќе видиме што ќе се случи е сосема извесна неизвесност поставена како на глобален, така и на локален план, и со тоа повеќе од...

Тивката улога на САД за Македонија

За само неколку дена, редица високи американски функционери отворено ги истакнаа своите заложби за надминување на спорот со Грција и за прием на Македонија...

Палестинците го отповикаа својот претставник во Вашингтон

Палестинскиот претседател Махмуд Абас вечерва го отповика палестинскиот претставник во Вашингтон, како реакција на преместувањето на Американската амбасада во Израел од Тел Авив во...

Пјонгјанг го предупреди Вашингтон да престане со провокации

Северна Кореја денеска ги предупреди САД да не провоцираат и негираше дека Пјонгјанг се согласил на преговори под американски притисок. Портпаролот на севернокорејското Министерство за...

Вашингтон: Протерувањето американски дипломати од Русија само ги влошува односите

Протерувањето на 60 американски дипломати од Русија не е неочекувано и САД ќе се справат со тоа, соопшти синоќа Белата куќа. Одлуката сепак дополнително ги...