Ознака: вашингтон

Лавров: Москва е подготвена да разговара за размена на затвореници со...

Рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров денеска изјави дека Москва е подготвена да разговара за размена на затвореници со Вашингтон преку постоечки дипломатски...

Пјонгјанг го обвини Вашингтон дека води биолошка војна во Украина

Северна Кореја денеска ги обвини САД за производство на биолошко оружје во Украина, повторувајќи ги идентичните руски обвинувања што во март беа отфрлени од...

Вашингтон уверен дека на Брисел му е потребен нов пристап за...

Стратегискиот фокус на САД во Европа сега можеби е на конфликтот во Украина, но, сепак, очекуваат ЕУ да постигне напредок во интеграцијата со Западен...

Вашингтон се проширува на индопацифичката економска зона

Првата голема трговска иницијатива на Џо Бајден во Азија Администрацијата на американскиот претседател ја претстави нејзината индопацифичка економска рамка, но таа не изгледа на типичен...

Двојна јунска сесија за Македонија во Брисел и во Вашингтон

Какви се очекувањата на експертите и стручната јавност за нашата евроинтеграција во јуни, кога завршува и француското претседателство со Унијата, додека истиот месец во...

Грушко: Вашингтон се обидува да го направи НАТО светски полицаец

Вашингтон се обидува да ја искористи наводната руска закана кон Африка, со цел НАТО да го направи светски полицаец, изјави денеска заменик министерот за...

Ќе го премости ли Бајден кинескиот „Појас и пат“?

И покрај актуелната преокупација со ситуацијата во Украина, САД остануваат дипломатски активни и меѓу земјите во Југоисточна Азија, а наскоро ќе следуваат нови конкретни...

Руско МНР: Формално замрзнат Дијалогот помеѓу Москва и и Вашингтон за...

Претставникот на руското Министерство за надворешни работи Владимир Јермаков денеска изјави дека е замрзнат Дијалогот помеѓу Москва и Вашингтон за стратешка стабилност. Јермаков, кој е...

Бесими ги завршува средбите во Вашингтон со препорака за пристап до...

Министерот за финансии Фатмир Бесими ги заврши Пролетните средби во Вашингтон со препорака за пристап до Линијата за претпазливост и ликвидност на Меѓународниот монетарен...

Ангеловска-Бежоска: Денарот остана стабилен и за време на кризи

Не треба да постои никаква загриженост во однос на стабилноста на курсот на денарот. Централната банка веќе повеќе од две децении успешно ја одржува...