2.5 C
Skopje
19.1.2020 - 13:01

Ознака: вашингтон

Божиќната желба на еден бездомник инспирираше многумина да помогнат

Вашингтон пост Автор: Џон Вудро Кокс Рано наутро на Божиќ, луѓето што го бараа Роберт Фокс почнаа да се собираат на плоштадот „Франклин“ во центарот на...

Анѓушев во Вашингтон: Силна поддршка од Светска банка и ИФЦ

Заменикот на претседателот на Владата задолжен за економски прашања, Кочо Анѓушев, во рамки на учеството на Конференцијата на Југоисточна Европа и Источен медитеран „Нови...

Промоција на „Осмото светско чудо“ од Плевнеш во Вашингтон

Романот „Осмото светско чудо“ од Јордан Плевнеш, којшто досега е објавен на петнаесетина јазици во светот, на 16 и 17 Ноември 2019 година, ја имаше...

Руското оружје за Србија го „вознемири“ Вашингтон

Доколку САД воведат некаков вид санкции кон Србија, можно е тие да не бидат насочени кон државата, туку да бидат персонални и насочени кон...

Палмер во офанзива, Вашингтон без јасна визија

Нормализацијата на односите меѓу Белград и Приштина е еден од главните приоритети на САД, е оцената на заменик-помошникот на американскиот државен секретар и специјален...

Американските нуклеарки адут во односите помеѓу Вашингтон и Анкара

Администрацијата на претседателот Доналд Трамп изминатите денови повторно ги разгледува плановите за преместување на нуклеарните бомби „б-61“ од базата Инџирлик, која се наоѓа на...

Еден загинат и повеќемина повредени при пукање во близина на Белата...

Еден човек загина, а петмина се повредени во пукање во Вашингтон, во близина на Белата куќа, пренесуваат американските медиуми. Не е познато дали осомничениот за...

Тунберг до политичарите: Жалам, но не правите доволно

Активистката за борба против климатските промени, Грета Тунберг, им порача на политичарите дека не прават доволно за спас на планетата. -Знам дека се обидувате, но...

Кои се последиците од влошувањето на односите меѓу САД и Турција

Вашингтон ја стави Анкара пред сериозна дилема за обновувањето на воената авијација, во која во моментов доминира ловецот „ф-16“. Сѐ поголемиот јаз помеѓу Турција...

Нови сигнали од Вашингтон за идејата за разграничување

Поранешниот претставник на Пентагон задолжен за Балканот, Мајкл Карпентер, смета дека претстојните избори на Косово, како и изборите во Србија во 2020 година, би...