7.4 C
Skopje
30.3.2020 - 22:26

Ознака: Ватикан

Папата и неговите соработници не се заразени со коронавирус

Ватикан објави дека тестовите на папата Франциск и неговите најблиски соработници се негативни на коронавирусот. Во Ватикан, тестирани биле 170 лица, а шест од нив...

Ватикан испрати стотици илјади маски како помош на Кина

Ватикан испрати стотици илјади медицински маски во Кина за да помогне во борбата со епидемијата на коронавирусот, пренесува „Ројтерс“. Како што е објавено на официјалната...

Скандал во Ватикан, шефот на обезбедувањето поднесе оставка

Доменико Џани, кој е долгогодишниот шеф на обезбедувањето во Ватикан и главен телохранител на папата Франциск, денеска поднесе оставка поради истекување на информации за...

Нов скандал фрла сенка врз „чистката“ во Ватикан

Блокот на продавници, канцеларии и апартмани на авенијата „Слоун 60“ некогаш беа складиште за стоковната куќа „Хародс“ во Лондон. Сега се жариште на последниот...

Папата започна војна против ватиканската мафија

Поглаварот на Римокатоличката црква именува специјален обвинител по скандалот со наводни финансиски малверзации. Папата Франциско го именуваше еден од водечките обвинители за борба против...

Вучиќ задоволен од ставот на Ватикан

Претседателот на Србија Александар Вучиќ по вчерашната средба со папата Франциск изјави дека Ватикан води сериозна надворешна политика и дека ќе го зачува својот...

Ватикан продолжува да тоне во педофилски скандали

Не стивнуваат скандалите за сексуална злоупотреба и за педофилија во Католичката црква. Веќе подолг период Ватикан го тресат скандалозни медиумски написи за поврзаност на...

Отворањето на гробниците не ја реши 36-годишната мистерија за Емануела Орланди

Ватикан денес нареди да се отворат две гробници со цел да се открие дали телото на исчезнатата Емануела Орланди е закопано во една од...

Ватикан отвора две гробници во обидот да разреши 36-годишна мистерија

Ватикан нареди да се отворат и пребараат два гроба во обид да се разреши случајот на мистериозното исчезнување на тинејџерката Емануела Орланди пред 36...

Џафери се сретна со папата Франциск во Ватикан

Претседателот на Собранието, Талат Џафери, во рамки на традиционалната Mанифестација во чест на Св. Кирил, што се одржува по повод 24 мај, Денот на...