Ознака: Ватикан

Напад во Ватикан: Маж замавнувал со нож и се заканувал дека...

Денеска, околу 17 часот, се случил инцидент пред базиликата Свети Петар во Ватикан, кога 46-годишен маж замавнувал со нож и се заканувал дека ќе...

Спајдермен дојде во посета на папата

Необичен посетител, суперхеројот Спајдермен денеска се појави на јавно обраќање на папата во Ватикан. Имено, човек во тесен костум од овој стрип јунак седеше во...

Ватикан стравува дека италијанскиот закон против хомофобија ќе ги ограничи верските...

Ватикан протестира против италијанскиот нацрт-закон за борба против хомофобијата, наведувајќи дека тој нацрт-закон, во сегашната форма, може да ја ограничи верската слобода на Католичката...

Законските измени во Ватикан ќе ја криминализираат сексуалната злоупотреба на возрасните

Новите измени во законот на Ватикан ќе ја криминализираат сексуалната злоупотреба на возрасните од свештеници кои го злоупотребуваат својот црковен авторитет. Папата Франциск рече дека...

Ватикан e земја со најмалку жители со убедливо водство

Многу земји низ светот го мерат своето население во милиони, некои дури и во илјадници. Сепак, има и земји чие население одговара на големината...

Личниот лекар на папата почина од коронавирус

Личниот лекар на папата Франциск, Фабрицио Сокорзи, почина како резултат на инфекција со коронавирус, објави весникот на Ватикан „Л’Осерваторе Романо“. Според весникот, папата Франциск го...

Папата Франциск нема да ја предводи новогодишната миса поради здравствени проблеми

Папата Франциск нема да ги води богослужбите по повод Новата година поради болки во грбот и десната нога, соопштија од Ватикан. Ова е првпат папата...

Скандалот во Ватикан се продлабочува: пронајдени пари и златници кај администратор

Тековните финансиски скандали во Ватикан не покажуваат знаци на попуштање кога полицијата откри стотици илјади евра во готово заедно со скапоцени златници и медалјони...

Ватикан тврди дека изјавите на папата за хомосексуалците биле извадени од...

Во писмо испратено до амбасадорите, Ватикан појаснува дека изјавите на папата Франциско во врска со истополовите бракови во неодамнешниот документарец се извадени од контекст...

Ватикан најави божиќна прослава на папата на интернет

Божиќната прослава на папата Франциско ќе се емитува преку интернет оваа година без лично присуство на јавноста поради пандемијата на коронавирус, потврди член на...