Ознака: ватерполо

Шпанија и Бразил водат со по три олимписки репрезентации

Шпанија и Бразил, на помалку од една година до почетокот на Летните олимписки игри (ЛОИ) в година во Јапонија, имаат најмногу, по три репрезентации...

Италија по четврти пат светски првак во ватерполо

Ватерполистите на Италија се новите светски прваци, четврти пат во историјата, по 1978, 1994 и 2011 година. Во финалето на Светското првенство (СП) во...

Хрватска ја освои бронзата на Светското првенство во ватерполо

Ватерполо репрезентацијата на Хрватска го освои бронзениот медал на Светското првенство во Јужна Кореја. Во реприза на финалето од пред две години во Будимпешта...

Италија чека трофеј осум, а Шпанија 18 години

Италија и Шпанија ќе играат денеска за светската титула во ватерполо, на Мундијалот во Јужна Кореја. Италија ќе има можност одново да биде планетарен...

Кошарката пак се израмни со ватерполото и со хокејот

Во кошаркарската Евролига (не и во натпреварите на ФИБА) одново ќе има потфрлање топка пред почетокот на секој период од играта, како што во...

Ватерполото влезе во семејството ВАР

Белград е подготвен за финалниот турнир во Светската лига во ватерполо, на кој победникот ќе обезбеди олимписка виза, но, турнирот ќе биде историски по...

Филиповиќ најдобар ватерполист за 2018 година

Србинот Филип Филиповиќ е прогласен за најдобар ватерполист во 2018 година. Европската федерација за водени спортови (ЛЕН) по четврти пат му ја додели наградата на...

Ватерполо ветераните на Вардар не се предаваат

Покрај дружењето и настапите на турнирите, една од главните цели е промоција на ватерполо спортот кај помладите генерации во Скопје и во Македонија, велат...

Австралија – најпријатното изненадување на Светскиот куп во ватерполо

Ватерполо-репрезентацијата на Австралија го направи најголемото изненадување и вчера играше во финалето на Светскиот куп во Берлин, против Унгарија. Австралија на патот до финалето...

Од 2001 година европските прваци се од Балканот

Србија во саботата четврти пат во низа стана континентален првак во ватерполо Репрезентацијата на Србија четврти пат едноподруго е европски првак во ватерполо, по победата...