Ознака: васко ташковски

Скиците се коренот на мојот опус, имам зачувано над 12.000

Васко Ташковски, сликар Познатиот македонски ликовен уметник, академик Васко Ташковски (84) последниве месец-два еден дел од денот задолжително минува во Националната галерија во „Даутпашиниот амам“,...

Голем број почитувачи на Ташковски на ретроспективна изложба во Даутпашин амам

Во националната галерина Даутпашин амам вчеравечер беше отворена голема ретсроспективна изложба на академик Васко Ташковски. Голем број почитувачи на делото на водечкиот претставник на надреализмот,...