13.8 C
Skopje
19.10.2021 - 0:23

Ознака: Василица

За Василица се слават три празници во еден ден

Според теолозите, токму во житието на Свети Василиј лежи и причината поради која на овој ден се дели лепче со паричка Секој 14 јануари, календарот...

Едни поинакви Божиќ, Василица и Водици

Ќе се одржат ли годинава традиционалните црковни манифестации за одбележување на трите големи христијански празници Божиќ, Василица и Водици, за кои е карактеристична масовна...

 Василица помасовно пречекана од Нова година во Кичево

Традицијата со палење оган на отворен простор да се пречека Старата нова година, во Кичево продолжи и годинава. Тоа е причината за палењето на...

Василица и Стара нова година доказ за духовната традиција во Македонија

Свети Василиј е личност од црквата на чиј ден во Македонија има многу традиционални обичаи што се практикуваат, од карневали до василичарски огнови. Денот...

Заврши Вевчанскиот карневал

Со традиционалното василичарско оро и палење на маските на двете друштва Горна и Долна маала во центарот на Вевчани, попладнево заврши годинашниот Вевчански карневал. Со...

Во Дебарско нема коледари, но има суројчари

Во поширокиот дебарски регион, според наследената традиција, нема коледарчиња за Бадник, но затоа за Василица има деца суројчари. Тие во рацете држат, како што се...

Џоломарите со страшни маски ги бркаат злите духови

Џоломарите се долговековен пагански обичај, кој е задржан во својата изворна форма во кавадаречкото село Бегниште Џоломарите се дел од пагански, автентичен обичај, кој денеска...

Вечерва се дочекува Православната нова година

Православните христијани кои се водат според Јулијанскиот календар вечер ќе ја пречекаат Православната нова година, која почнува утре на Василица. Многу македонски семејства Василица ја...

„Дискотреска“ концерт за Василица во МОБ

Македонска опера и балет, традиционално, на 12 и 13 јануари, со почеток во 20 часот, по повод празникот „Василица“ организира гала-концерт, кој годинава е...