-7 C
Skopje
17.1.2019 - 0:22

Ознака: ВАР

Eкспериментален и ограничен систем ВАР во ракометот

Данската ракометна федерација сезонава отиде чекор напред во однос на другите и во натпреварите од домашниот шампионат воведе видеотехнологија како помош за судиите. Станува...

ВАР сепак ќе се применува и во ЛШ?

Челниците на Европската фудбалска унија (УЕФА) на состанокот во Монако, на 30 август, каде што ќе биде извршено и ждребувањето за составот на групите...

Колина: Судиите не сакаат критики, но мора да бидеме отворени за...

Легендарниот италијански судија, Пјерлуиџи Колина, во однос на ВАР технологијата која станува сè позастапена во фудбалот, истакнува дека судиите не сакаат да бидат критикувани...

„ВАР не го менува, туку го чисти фудбалот“

По значајната одлука за воведување на системот видеопомошник-судија (ВАР) на Светското првенство (СП) во фудбал во Русија, Светската фудбалска федерација (ФИФА) е екстремно задоволна...

Колина: Со ВАР донесени 99,3 отсто исправни одлуки

Првиот човек на Судиската комисија на ФИФА, познатиот поранешен италијански судија Пјерлуиџи Колина, денеска рече дека употребата на ВАР технологијата на Мундијалот е вистински...

ВАР ги засени фудбалските возбудувања

На мечевите во групата Б, Португалија - Иран (1-1) и Шпанија - Мароко (2-2) имаше неколку контроверзни судиски одлуки со помош на ВАР, (пре)долго...

Оценката за ВАР засега е пет минус

ФИФА вели дека е „исклучително задоволна од нивото на судењето и од успешната имплементација на системот видеопомошник-судија“. На СП ќе има уште многу натпревари,...

СП 2018: ФИФА задоволна од ВАР системот

Светската фудбалска федерација е задоволна од тоа како се користи видео технологијата ВАР на Мундијалот во Русија. - На крајот од групната фаза на Светското...

ВАР ќе има и заштита од хакери

Организација на ВАР-системот е исклучително комплексна и бара многу планирање, координација и организација. Секој стадион со оптичка врска ќе биде поврзан со центарот во...

Чеферин: ВАР немаше да го промени исходот од мечот во Мадрид

Претседателот на Европската фудбалска унија (УЕФА), Александар Чеферин денеска изјави дека ниту ВАР технологијата немало да го промени исходот на натпреварот од четвртфиналето во...