Ознака: ВАР

ВАР му помага, но и му одмага на фудбалот

Добро е што се воведе ВАР, технологијата напредува и верувам дека ќе му користи на фудбалот. Но во практиката, барем досега, не се покажа...

Премиерлигашите се враќаат на три замени, со променет ВАР

Англиските премиерлигашки клубови на годишната генерална средба гласаа против пет замени на фудбалерите по натпревар во следната сезона, објави „Ројтерс“. На клубовите им беше...

Колина: Нашата цел е да имаме конзистентност од страна на ВАР

ФИФА има одделение за иновации, кое истражува како може да се развие технологијата, која може да понуди одговори не само што се поврзани со...

ВАР и во Скопје во плејофот за пласман на ЕП

Системот ВАР би требало да биде задолжителен и на мечевите во квалификациите за СП 2022 На плејоф-натпреварот од Лигата на нациите, за пласман на Европското...

Видеосудиите ги забрзале одлуките за 15 секунди

Судијата на теренот треба да го има последниот збор, а ВАР треба да се користи само за јасни и очигледни грешки, а не за...

Инфантино: ВАР чекори во вистинската насока

Не можеме да се преправаме дека ВАР е совршен. Но секако дека има напредок. Ќе работиме заедно и ако треба да се приспособиме, ќе...

Годината со еден збор – ВАР

Многумина се на ставот дека главниот ефект на ВАР е уништување на драматичноста на натпреварите што е интегрален дел од популарноста на фудбалот, коментира...

ВАР во плејофот за пласман на ЕП 2020

Видеоасистент-судијата (ВАР) ќе се користи во плејоф-натпреварите во март следната година за пласман на Европското првенство (ЕП) 2020. Македонија ќе игра против Косово дома...

Поради ВАР, во Англија има повеќе точни одлуки отколку лани

Претставници на 20-те премиерлигашки фудбалски клубови во Англија одржаа неколкучасовен состанок, анализирајќи ја употребата на системот видеопомошник-судија (ВАР) во минатите неколку месеци. Во официјалното...

Англиските судии повеќе ќе гледаат во мониторите за ВАР?

Деновиве се очекува предводникот на англиските фудбалски судии, Мајк Рајли, да ги охрабри судиите повеќе да ги користат мониторите од системот видеопомошник-судија (ВАР) покрај...

The Quintessential Quintuplets Episode 12 at website https://funimationfree.com funimation fruits basket season 2

The Seven Deadly Sins: Revival of the Commandments (Dub) Episode 24 at GoGoAnime haikyuu season 2 gogoanime