2 C
Skopje
16.2.2019 - 11:05

Ознака: Вартоломеј

Ципрас во посета на Турција, ќе се сретне и со Вселенскиот...

Грчкиот премиер Алексис Ципрас на 5 и 6 февруари ќе претстојува во Турција, при што е предвидена средба со турскиот претседател и Вселенскиот патријарх,...

Русија: Договорот што го потпишаа Порошенко и Вартоломеј не значи ништо

Договорот што денеска го потпишаа Вселенскиот патријарх Вартоломеј и претседателот на Украина Петро Порошенко не значи дека во Украина е формирана независна црква, изјави...

Порошенко и Вартоломеј потпишаа договор за создавање самостојна украинска црква

Претседателот на Украина Петро Порошенко и цариградскиот патријарх Вартоломеј потпишаа договор за создавање самостојна украинска црква. Церемонијата се одржа денеска во резиденцијата на патријархот...

Македонското црковно прашање е следно за решавање?

Неодамна во македонската јавност проструи непотврдена информација, во која се наведуваше дека Вселенската патријаршија го одбила барањето на МПЦ-ОА автокефалноста да биде под покровителство...

Турската црква го тужи Вартоломеј поради одлуката за Украинската црква

Турската православна црква ја тужи Цариградската патријаршија и патријархот Вартоломеј заради одлуката да и даде автокефалност на Црквата во Украина, изјави портпаролката на патријаршијата...

Автокефалноста на МПЦ меѓу црковните Цариград и Москва

Развојот на настаните меѓу двете најмоќни цркви во православието, како Вселенската патријаршија (ВП) и Руската православна црква (РПЦ), ја отвора и дилемата дали ВП...

Готов томосот за украинската автокефалност

Според неофицијалните информации во грчките и во украинските медиуми, Вселенската патријаршија донела одлука да ја продолжи древната практика таа да биде промотор на новите...

Њуз.бг: Руската и Српската црква не можат да ја спречат...

Вселенската патријаршија може да објавува автокефалност на црквите кои сакаат да добијат независност, и без согласност на останатите помесни православни цркви. Оваа одлука ја донел...

Моќта на аргументите или аргументот на моќта?

Православната јавност ја поставува дилемата кој би бил исходот од целата оваа меѓуцрковна дипломатија на РПЦ и на Вселенската патријаршија. Главното прашање е кој...

Иринеј: Давањето автокефалност на македонската црква би била голема грешка

Бачкиот епископ на СПЦ Иринеј изјави дека би било грешка ако вселенскиот патријарх донесе еднострана одлука за афтокефалност на „канонски непризнаените цркви во Македонија...