Ознака: Вардар

Се уредува кејот на Вардар

Екипите на ЈП „Паркови и зеленило“ деновиве вршат активности на уредување на вегетацијата на кејот на реката Вардар, во координација со Град Скопје и...

На Вардар

Од творештвото за деца на писателката Бистрица Миркуловска Надвор нѐ заслепи сончев ден. Подмижнавме. - Жешко ќе биде – како вчера рече Влатко. - Да одиме...

Продолжува акцијата за уредување на тревните површини на кејот на Вардар

Екипите на јавното претпријатие „Паркови и зеленило“ деновиве спроведуваат акција за косење на зеленилото на кејот на Вардар, се вршат интензивни активности за уредување...

Пак потоп во Македонија, до кога?

По последното невреме и обилните врнежи од дожд беше предизвикана значителна материјална штета на имотите на граѓаните и на институциите во Тетовско, но настрадаа...

Талески му го донесе на Вардар трофејот во Купот

Со голот на Филип Талески во последните секунди, Вардар го совлада лутиот ривал Еурофарм Пелистер со 23-22, во финалето на Купот одиграно вечерва во...

Започна чистење на кејот на реката Вардар

Во согласност со програмата за одржување на коритото на реката Вардар, нејзините притоки, реките Серава, Лепенец, Треска и на отворените канали на подрачјето на...

Море, кој ми мати вода на Вардарот…

Огромни количества градежен шут, купишта секаков комунален, па дури и медицински отпад, непрочистени отпадни води и видливи траги од невидливи хемиски содржини, за чие...

Полициски службеници спасија маж од водите на Вардар

Денес во 12.45 часот по добиена пријава во СВР Скопје дека на вливот на реката Лепенец во реката Вардар има машко лице во водата,...

Поплавен кејот на Вардар во Аеродром

Поплавен е кејот на Вардар во скопската населба Аеродром, кај мостот во градба до хотел „Русија“, како што се забележува на фотографиите што ни...

Нападнат судија по натпревар од младинската суперлига помеѓу Шкендија и Вардар

Полицијата приведе двајца скопјани поради физички напад врз судија. - На 6 ноември во 13.05 часот полициски службеници на СВР Тетово ги привеле во полицска...