7.8 C
Skopje
23.10.2021 - 9:07

Ознака: ван гог

Сончогледите на Ван Гог ги криjат неговите соништа

Ретко кое име во светот на ликовната уметност предизвикува толку многу полемики и прашања како Винсент ван Гог. Овој холандски сликар, со подоцнежна француска...

Спорна слика на Ван Гог е продадена за 650.000 долари...

Спорна слика на Винсент ван Гог беше продадена за 651.100 американски долари на аукција во вторникот, организирана од германската аукциска куќа „Дехов“. Делото, насловено...

Сликарските гении Ван Гог и Гоген заедно посетувале бордели

Писмо открива Писмото што го напишале Винсент ван Гог и Пол Гоген, во кое се опишуваат нивните посети на борделите и зборуваат за иднината на...

Мартин Скорсезе како Ван Гог во краткиот надреален филм на Куросава

Филмовите на јапонскиот режисер Акира Куросава се шарени и живописни, а неговите најнови достигнувања беа целосно такви. Еден од последните авторски филмови, „Соништата“ од...

Дарежливиот културен рај на музејот „Ван Гог“

Музејот „Ван Гог“ во Амстердам сега се приклучи на долгиот список на галерии и музеи што виртуелно ги отвораат своите врати за виртуелна посета...

Вангоговите сончогледи завршија во „карантин“

Коронавирусот не го поштеди ни уметничкиот свет. Изложби се откажуваат, музеите се затвораат, а под прашалник се и голем број манифестации и саеми. Од...

Ван Гог, Сезан, Матис и Ходлер во виенска „Албертина“

Изложбата „Ван Гог, Сезан, Матис, Ходлер“, која опфаќа 120 мајсторски уметнички дека на француската модерна на 19 и 20 век, се отвора на 21...

Сите грешат кога го изговараат презимето на Винсент

Како го изговарате „Van Gogh“? Најверојатно погрешно, американски Си-ен-ен цитира инсајдери на стартот на интерактивната изложба на дела на славниот сликар. Изложбата „Запознајте го Винсент...

Експертите потврдија: Мрачниот автопортрет од Осло е дело на Ван Гог

Трогателен приказ на ментална болест... Вака стручњаците го опишаа мрачниот автопортрет од галеријата во Осло и потврдија дека навистина се работи за дело на...

Село се спасило од глад правејќи реплики на Ван Гог

Исклучителниот филм „Кинески Ван Гог“ се занимава со култот на поклонување на западните мајстори во Кина и животот на еден поранешен земјоделец што насликал...