Ознака: вандали

Вандали за една ноќ опожариле и уништиле осум контејнери за смет

Два новопоставени контејнера, со зафатнина од 3,2 кубни метри, биле опожарени во текот на завчерашната ноќ на главната улица во населбата Ѓорче Петров. Во...

Кој и зошто ги вандализира спомениците од НОБ

Кому му пречат спомениците од Народноослободителната борба и од каков профил се оние луѓе што постојано ги вандализираат, млади неодговорни или возрасни и несовесни....

Вандали дивееја на Градското Шеталиште

Синоќа во Градското шеталиште беа целосно оштетени две канделабри и околни дрвја од страна на засега непознати лица. Утринава, екипи од ЈКП „Комуналец” и Општина...

Грчки анархисти вандализираа објекти во име на терористот Димитрис Куфодинас

Група од околу 30 анархисти со палки ги искршиле прозорците на две банкарски филијали и на 11 продавници синоќа во центарот на Атина, пренесува...

Малите канти за отпадоци постојано на нишан на вандалите

Кога низ градов забележуваме уништени канти за ситен отпад, канти без дно или, пак, канти што се наполнети со ќеси од домашен отпад, добиваме...

Вандали искршиле столови на летната сцена во штипската Библиотека

Искршени и целосно се уништени столовите за публиката на летната сцена во дворпот на Националната универзитетска – библиотека „Гоце Делчев“ - Штип. Вандалскиот чин...

Вандали оштетија споменик на жртвите на Холокаустот во Солун

Вандали го оштетиле споменикот на жртвите на холокаустот во Солунскиот универзитет Аристотел, јави „Катимерини“ . Напаѓачите со сина боја нацртале крст и други симболи на...