Ознака: вандализам

Уапесен мигрант кој двапати вандализирал грчка катедрала

Грчката полиција уапсила 38-годишен алжирски мигрант кој предизвикал штета на една катедрала двапати за помалку од една недела, пренесува „Прото Тема“. За мигрантот се вели...

Запалена познатата статуа на Меланија Трамп во Словенија

Дрвената статуа на американската прва дама Меланија Трамп во близина на нејзиниот роден град Севница во Словенија, е запалена и отстранета од местото. Американскиот уметник...

Споменикот на Филип Втори во Битола во незавидна состојба

Споменикот на Филип Втори, поставен на плоштадот „Магнолија“ во Битола е во незавидна состојба. На споменикот на неколку места мермерот е откорнат, а оштетен...

Во Старата скопска чаршија уништени десетина нови канти за отпадоци

Непознати сторители деновиве скршиле и опожариле десетина нови канти за ситен отпад во Старата скопска чаршија, информираат од ЈП Комунална хигиена-Скопје. Од таму додаваат дека...

Уништен видиковец на Водно

Од град Скопје информираат за уништен видиковец на врвот на Водно. Како што соопштија градските власти на Фејсбук, непознати сторители деновиве на јужната страна...

Колумбиската влада депортира 59 државјани на Венецуела

Владата на Колумбија објави дека ќе депортира 59 венецуелски државјани кои учествувале во, како што се наведува, „акти на вандализам“ за време на недамнешните...

Адеми: Радоста можеме да ја славиме како што сакаме додека нема...

Сè додека нема говор на омраза, радоста ќе ја славиме како што сакаме, вели министерот за образование, Арбeр Адеми, откако во петокот навивачката група...

ДОМ бара санкционирање на инволвираните за вандализмот во МНТ

Зелената партија ДОМ го осудува вандалското однесување на посетителите во објектот на Македонскиот народен театар и бара од надлежните институции ефикасно разрешување на овој...

Второто убиство на великаните

ВАНДАЛИЗАМ ВРЗ СПОМЕНИЦИТЕ И БИСТИТЕ ОД НОБ Бронзените бисти често „исчезнуваат“ од разни локации низ земјата, најчесто поради бакарот што се наоѓа во нивниот состав,...

Министерството за култура го осуди вандализмот, бара да се заштити Аквадуктот

Министерството за култура енергично го осудува вандалскиот чин на оштетување на Аквадуктот, коj е дел од културно наследство, при што се оштетени 10 потпорни...