Ознака: вакцини

Филипче: Тврдам дека не се вакцинирани владини функционери

Министерот за здравство, Венко Филипче, на седницата за пратенички прашања, одговарајќи на прашање на паретник од партијата ВМРО-ДПМНЕ, ги отфрли обвинувањата дека владини функционери...

Вархељи: ЕУ прави напори за обезбедување дополнителни вакцини за Западен Балкан

На иницијатива на комесарот за проширување и соседска политика на Европската комисија, Оливер Вархељи, попладнево заменик-претседателот на Владата задолжен за европски прашања, Никола Димитров,...

ЕУ засега нема да доставува вакцини во сиромашните земји

Европската Унија во моментов не може да донира вакцини против коронавирус во посиромашните земји, речепретседателката на Европската комисија, Урсула фон дер Лајен. - Постои голем...

„Оксфорд“: Вакцините штитат од бразилскиот вид, проблем е јужноафриканскиот

Според новата студија на британскиот Универзитет „Оксфорд“, постојните вакцини штитат од бразилскиот вид коронавирус, а мутацијата што првпат беше откриена во Јужна Африка е...

Србија набави уште два милиона дози од вакцината на „Синофарм“

Србија потпиша договор со кинеската компанија „Синофарм“ за набавка на нови количини вакцини, пренесуваат српските медиуми. На потпишувањето присуствуваа српскиот претседател, Александар Вучиќ, и амбасадорката...

Турција ѝ донира 30.000 вакцини на Босна и Херцеговина

Турција најави донација на 30.000 вакцини против коронавирус на Босна и Херцеговина. Донацијата е дел од договорот постигнат од членовите на претседателството на БиХ со...

Граѓаните сами тргнаа во потрага по вакцини

СЀ ПОМАЛКУ ВЕРБА И ТРПЕНИЕ ЗА МАСОВНА ИМУНИЗАЦИЈА ПРОТИВ КОВИД-19 Губат ли надеж македонските граѓани за вакцина против ковид-19 во сопствената држава и сѐ повеќе...

Враќањето на стариот ривал ненадејно го смени ставот на Болсонаро за...

Бразилскиот претседател Жаир Болсонаро ненадејно го смени ставот кон коронавирусот, кој потсмешливо го нарекуваше „мала настинка“ и сега се обидува да го оттргне имиџот...

СДСМ: ВМРО-ДПМНЕ не може да се помири што државата набавува вакцини...

Од СДСМ велат дека опозициската ВМРО-ДПМНЕ не може да се помири што државата набавува вакцини од скоро сите производители. - Договори во четири очи, беа...

(Видео) Лефков: 3 месеци од владата на Заев формирана фантом фирмата...

Пратеникот Миле Лефков од ВМРО-ДПМНЕ зборувајќи за набавката на вакцини истакна дека 3 месеци по формирањето на владата на Заев била формирана и фантом...