Ознака: вакцини

Брнабиќ: Во Србија пристигнуваат повеќе од 660.000 вакцини

Српската премиерка Ана Брнабиќ изјави дека до крајот на април 40 отсто од населението во државата ќе биде вакцинирано барем со првата доза и...

Лажни вакцини се продаваат како алва

На почетокот на пандемијата, кога целиот свет беше затворен во карантин, криминалните организации почнаа со онлајн измами преку интернет-продажба на разни производи поврзани со...

Започна вакцинацијата на повозрасните граѓани во Прилеп

Вакцинацијата против ковид-19 со вакцината на „Астра Зенека“ на лица над 77 години започна денеска и во Здравствениот дом во Прилеп. - Одвај дочекав да...

Филипче: Изненаден сум од изјавата на Пендаровски, сликите од Србија не...

Изненаден сум од изјавата на претседателот Пендаровски, сликите од Србија не се срам, тоа е одраз на солидарност во услови на криза, вели министерот...

Над 30 милиони луѓе се вакцинирале во Велика Британија

Повеќе од 30 милиони луѓе во Велика Британија досега примиле прва доза од вакцината против ковид-19. Британскиот министер за здравство, Мет Хенкок напиша на Твитер...

Стигна втората пратка од руската вакцина „Спутник в“

Попладнево во 14.30 часот на меѓународниот аеродром во Скопје стигна втората пратка од руската вакцина „Спутник в“, наменета за ревакцинација на 3.000 здравствени работници,...

Делегацијата на ЕУ ја поздрави испораката на вакцини „Астра зенека“ во...

Делегацијата на Европската унија во Македонија ја поздрави испораката на 24.000 дози на вакцини „Астра зенека“ во Македонија. Од таму велат дека ова е...

Заев: Во април ќе пристигнат вакцини од Европската Унија

Европската Унија обезбедила над 600.000 вакцини за Западен Балкан, а дел од нив ќе пристигнат во Македонија во април. Ова го соопшти премиерот Зоран...

Борисов: Ќе донираме вакцини за Македонија иако тие сакаат да нè...

За да покажеме братска солидарност, ќе испратиме 5.000 дози вакцини во Македонија, изјави бугарскиот премиер, Бојко Борисов. - Ова ќе биде вистински пријателски гест за...

Домашни вакцини против ковид-19 „задутре“

Поранешна Југославија произведуваше врвни вакцини против многу опасни болести и ги извезуваше во целиот свет. Може ли земјите од регионот, вклучувајќи ја и Македонија,...