Ознака: вакцини

ЕМА објави нови податоци за ретки несакани ефекти од две вакцини

Европската агенција за лекови препорача новите, ретки несакани ефекти да бидат вклучени во упатствата за употреба на вакцините за Ковид-19 од компаниите „Астразенека“ и...

Во Врање лани се вакцинирале над 26.000 Македонци

Повеќе од 26.000 македонски државјани се вакцинирале минатата година во Врање, Србија. Според податоците што ги објави „Врање њуз“, заклучно со 5 јануари вкупно 26.689...

Шеесет и седум отсто од новите случаи со ковид-19 се невакцинирани

Министерството за здравство ја објавува анализата на вакцинирани, од позитивни случаи со ковид-19, во период од 6 август заклучно со 30 декември. За вакцинирани...

Шолц го исполни ветувањето – до Божиќ дадени 30 милиони вакцини...

Во Германија беше постигната една од целите во борбата против пандемијата. На вториот ден од католичкиот Божиќ беше надмината бројката од 30 милиони дози. На...

Со своја вакцина, Куба ги вакцинираше речиси сите деца од 2...

Куба вакцинираше околу 90 отсто од своето население најмалку со една доза против коронавирусот, додека 83 отсто од популацијата е целосно вакцинирана. Земјата ги имунизираше...

Филипче: Засега за третата доза ќе се дава само вакцина на...

Откако СЗО издаде привремени препораки за мешање на вакцините Граѓаните засега нема да може да бираат која вакцина да ја примат како трета доза, позната...

Ризикот од срцеви компликации е поголем од ковид отколку од вакцините

Заразата со коронавирус повеќе може да предизвика ретки кардиоваскуларни компликации како што се воспаление на срцето и неправилна работа на срцето отколку вакцините, покажа...

Седумдесет отсто од населението во Африка ќе биде вакцинирано дури во...

Африка ќе успее да вакцинира 70 проценти од своето население дури до август 2024 година, предупреди Светската здравствена организација која порача дека е потребно...

Македонија следнава година ќе набави 500.000 дози од вакцините на „Фајзер“

Владата ја усвои информацијата за набавка на вакцини против ковид-19 за 2022 година, според која е утврдена потребата од набавка на 500.000 дози вакцини...

Романците направија новогодишна елка од празни шишенца од вакцини

На еден од најголемите пунктови за вакцинација во Романија се појави новогодишна елка висока три метри направена од празни шишиња од вакцината „Фајзер“. Новогодишната стаклена...